fot. flickr.com

Wieczorem głosowanie nad budżetem

Posłowie zakończą dziś prace nad tegorocznym budżetem. Po godzinie 17:00 będą rozpatrywać poprawki Senatu, a wieczorem możliwe jest głosowanie nad całością projektu. Opozycja oskarża rząd o nadmierne zadłużanie państwa.

Senat zgłosił w zeszłym tygodniu 20 poprawek do ustawy budżetowej. Wśród nich zwiększenie o 8 mln zł dotacji na Fundusz Kościelny z przeznaczeniem m.in. na remonty zabytkowych obiektów sakralnych.

Poseł Andrzej Jaworski, przewodniczący sejmowej komisji finansów, mówi, że jest to słuszny cel.

– Z tych pieniędzy, np. pół miliona złotych jest przeznaczonych na rekonstrukcję, odbudowę historycznego kościoła w Braniewie, który się spalił w ostatnim czasie i który potrzebuje natychmiast pieniędzy, aby przystąpić do prac remontowych. Jeżeli mówimy o zadłużaniu i porównywaniu do Gierka, to przypomnę i będą to przypominał do znudzenia, że w momencie, kiedy Donald Tusk obejmował władzę w 2007 roku zadłużenie kraju wynosiło pół biliona złotych. W momencie, kiedy uciekał po nieudanych latach rządów do Brukseli, to zadłużenie – w dniu, w którym został mianowany – przekroczyło bilion złotych. Nikt nigdy nie zrobił takiego zadłużenia, jak Donald Tusk i nie pozostawił po sobie nawet dokończonych autostrad – podkreśla poseł Andrzej Jaworski.

Zgodnie z ustawą budżetową deficyt w tym roku ma nie przekroczyć 54,7 mld zł.

Resort finansów założył, że PKB wzrośnie o 3,8 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 1,7 proc., a deficyt sektora finansów publicznych – 2,8 proc. PKB.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj