Senacka komisji zdrowia za odrzuceniem ustawy o in vitro w całości

Senacka komisja zdrowia opowiedziała się w czwartek za odrzuceniem rządowej ustawy o in vitro w całości. Wniosek o odrzucenie ustawy poparło 4 senatorów; jeden był przeciwko; 5 – wstrzymało się od głosu. Senacka komisja zdrowia liczy 11 senatorów.

W związku z tym komisja nie rozpatrywała poprawek zgłoszonych do ustawy.

Tymczasem; ustępujący wkrótce prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że podpisze rządową ustawę o in vitro, o ile będzie ona zgodna z konstytucją.

Prezydent wysłał w tej sprawie list do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

Senator Bogdan Pęk ocenił, że jeżeli intencje prezydenta są szczere to powinien skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał stwierdza zgodność bądź brak zgodności z konstytucją. W przypadku niezgodności, która moim zdaniem jest oczywista, pan prezydent nie podpisze tej ustawy i ona nie wejdzie w życie. Jeżeli to jest jakaś manipulacja polityczna, bo przecież cała ta ustawa „przepychana” na siłę z łamaniem sumień senatorów i posłów, ze straszeniem, że nie znajdą się na listach jak nie zagłosują – do tego pani premier się posuwała – jest ewidentną hucpą polityczną, mającą na celu polaryzację sceny politycznej, która służy Platformie – stwierdza senator Bogdan Pęk.     

Odrzucenia ustawy w całości domagają się politycy PiS-u.

Senator Jan Maria Jackowski podczas debaty podkreślał, że Sąd Najwyższy zakwestionował stosowanie procedury sztucznego zapłodnienia dla par niebędących w związku małżeńskim.

Rodzina składa się z trwałego związku mężczyzny i kobiety. W związku z powyższym, ponieważ cała procedura określania ojcostwa, te wszystkie sprawy związane z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. To jest materia, która będzie wywoływała spory i jestem przekonany, że jeżeli ta ustawa w tym kształcie zostanie wprowadzona w życie, na pewno prędzej czy później zostanie uchylona w części, albo w całości przez Trybunał Konstytucyjny – zaznacza senator Jan Maria Jackowski.

Rządowa ustawa pozwoliłaby małżeństwom oraz osobom pozostającym we wspólnym pożyciu na stosowanie procedury sztucznego zapłodnienia.

Eksperci alarmują, że przyjęcie ustawy otworzyłoby również furtkę do in vitro dla par homoseksualnych, a także umożliwi eugeniczną selekcję ludzkich embrionów.

Z ponownym apelem do parlamentarzystów zwróciło się także Biuro Prawne KEP.

„Skoro uznajemy godność człowieka od chwili jego poczęcia, to zabiciem istnienia ludzkiego jest zarówno pozbawienie życia płodu ludzkiego w łonie matki, jak również unicestwienie zarodków powstałych w wyniku zastosowania metody sztucznego zapłodnienia” – podkreśla Biuro Prawne KEP.

Apeluje również, by parlamentarzyści nie tylko deklarowali zachowanie nauczania św. Jana Pawła II, ale nie przyjmowali rozwiązań prawnych sprzecznych z nim. Głosowanie nad rządową ustawą dot. in vitro odbędzie się najprawdopodobniej w piątek.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl