Rząd m.in. o zmianach w ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt

Rząd zajmie się dziś projektem noweli ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Nowe przepisy mają zapewnić dodatkowe środki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń.

Chodzi o zwiększenie środków na odszkodowania i rekompensaty dla rolników, którzy złożyli oświadczenia, iż nie spełnią nowych, bardziej rygorystycznych zasad bioasekuracji – o szczegółach mówi wiceminister rolnictwa Ewa Lech.

Ogłosiliśmy trzecią edycję programu bioasekuracji, bo zainteresowanie rolników rezygnacją z produkcji świń na tym terenie jest bardzo duże, ponieważ nie są w stanie zapewnić zasad bioasekuracji, a więc są gotowi zrezygnować z hodowli tych świń. Dostaną oni odszkodowanie i rekompensatę z rezygnacji chowu świń do końca 2018 r., a ponieważ zainteresowanie jest większe niż do tej pory, to zabrakłoby nam pieniędzy. Musieliśmy przewidzieć w regule wydatkowej, zawartej w ustawie, zwiększone środki – podkreśla Ewa Lech.

Dotychczas na bieżący rok przewidziano wydatki na ten cel w wysokości – 7 mln zł na odszkodowania oraz 3 mln 658 tys. zł na rekompensaty.

Projekt proponuje podniesienie kwoty na odszkodowania do 21,5 mln zł, a na rekompensaty – do 8 mln zł.

Programem bioasekuracji objęte jest ponad 6 tys. gospodarstw, w których znajduje się ponad 280 tys. świń. Obecnie w Polsce jest już ponad 90 ognisk afrykańskiego pomoru świń.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl