fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Powstał zespół ws. wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 r.

W Biurze Ochrony Rządu powstał zespół, który zbada organizację wizyty prezydenta w Katyniu w 2010 r. Pracami pokieruje zastępca szef BOR-u płk Jacek Lipski.

Zespół ma zgromadzić materiały dotyczące przygotowania, organizacji, zabezpieczenia i realizacji wizyty, która zakończyła się katastrofą pod Smoleńskiem.

W toku prac zostaną przeanalizowane podjęte zadania ochronne. Zespół zidentyfikuje również obszary i działania mogące mieć wpływ na zabezpieczenie wizyty.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak powiedział na konferencji prasowej, że nikt nie ma wątpliwości, iż postępowanie BOR-u pozostawia w wiele do życzenia.

– Przygotowanie tej wizyty w naszej wstępnej ocenie było skandaliczne. W związku z tym uważamy, że trzeba tę sprawę wyjaśnić, tak jak wyjaśnienie należy się nam – obywatelom naszego kraju związane z przyczynami katastrofy smoleńskiej. Biuro Ochrony Rządu powołało taki zespół, gdyż postawa tej służby przed 10 kwietnia 2010 roku była skandaliczna – zaznacza Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA podkreślił, że prace zespołu będą miały otwarty charakter. Będą mogły w nich brać udział, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami zespołu, na przykład przedstawiciele ministerstw i urzędów centralnych.

Końcowe sprawozdanie ma zostać przedstawione do 31 maja 2016 r.

RIRM

drukuj