Bruksela: Prezydent Duda spotkał się z szefem RE Tuskiem

Prezydent Polski Andrzej Duda i szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotkali się w Brukseli. Najpierw w cztery oczy, a potem w szerszym gronie omawiali sprawy europejskie, m.in. kryzys migracyjny, Brexit i politykę energetyczną, w tym sprawę Nord Stream 2.

W trakcie konferencji po spotkaniu prezydent Andrzej Duda odniósł się do dyskusji na temat Polski. Zaapelował o jej stonowanie oraz zaznaczył, że liczy na chłodny i spokojny dialog oparty na faktach.

– Dialog w oparciu o fakty rzeczywiste, a nie „fakty” wykreowane medialnie, które z rzeczywistością nic wspólnego nie mają. A niestety, jeżeli chodzi o sytuację w Polsce, bardzo wiele „faktów” – również z ust polityków z różnych państw – takich o charakterze czysto medialnym, nie mających żadnego oparcia w rzeczywistości, w przestrzeni przede wszystkim medialnej, ale i politycznej europejskiej się pojawiło. Dlatego przyjmując działania komisji europejskiej (przyjmując je jako działania dobrej woli, zmierzającej w kierunku dialogu) ja o taki rzetelny, uczciwy dialog, oparty na faktach mających podstawę rzeczywistą apeluję – mówił Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że w Polsce nie dzieje się nic nadzwyczajnego, toczą się spory, ale o charakterze politycznym. Jak podkreślił, nie są to spory dot. np. naszej pozycji w Europie, czy podejścia do ważnych spraw wspólnych.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk mówił, że obaj z prezydentem mają podobne poglądy na temat strategicznych zadań Unii Europejskiej.

Poseł Beata Mazurek komentując spotkanie polityków podkreśliła, że nie powinniśmy toczyć sporów na forum UE.

– Mam nadzieję, że do polityków opozycji dotrze to, co mówił Donald Tusk, aby rzeczywiście ta jutrzejsza debata była debatą konstruktywną, o sprawach wewnętrznych powinniśmy rozmawiać tutaj w Polsce. (…) Unia Europejska to nie jest miejsce, gdzie powinniśmy toczyć spory polityczne, a niestety spór polityczny doprowadził do tego, że na forum europejskim procedura dotycząca Polski została wszczęta – zaznaczyła Beata Mazurek.

W Brukseli prezydent Andrzej Duda spotkał się także z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons  ma rozmawiać z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie generałem Philipem Breedlove’em.


RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl