fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Sejm: pierwsze czytanie projektu ustawy dot. podatku PIT

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku – to główny cel projektu zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pierwsze czytanie projektu autorstwa Platformy Obywatelskiej odbędzie się dziś w Sejmie. Podobny projekt na początku grudnia zaproponował prezydent Andrzej Duda.

Projekt Platformy Obywatelskiej zakłada zwiększenie kwoty zmniejszającej podatek PIT z obecnie obowiązującej 556 zł na 1440 zł od 2017 r. Oznacza to, że poziom dochodów zwolnionych z podatku dochodowego wzrósłby z 3091 zł do 8000 zł w skali roku.

Ustawa zwiększa też procentowy udział jednostek samorządu terytorialnego w podziale wpływów z podatku od osób fizycznych.

PO miała 8 lat na wprowadzenie tej zmiany i nie zrobiła tego – zauważa poseł Wiesław Janczyk z Prawa i Sprawiedliwości. Ponadto, jak dodaje, w swojej propozycji Platforma nie wskazuje źródeł finansowania.

– Jest prosty mechanizm i pomysł na to, w jaki sposób pozostawić koszty naprawy całej tej przestrzeni podatkowej tylko na plecach budżetu państwa. Rzeczywiście pokazuje takie pomysły jak zwiększenie procentowe dla samorządów szczebla podstawowego – gmin, powiatów i województwa – partycypacji w podziale podatku PIT, ale nie są to żadne nowe pomysły, żadne nowe rozwiązania. Przede wszystkim nie ma tam pomysły jak uzupełnić dochody budżetu państwa w sytuacji, kiedy kwota wolna od podatku zostanie podniesiona – zwraca uwagę poseł Wiesław Janczyk.

Z szacunków wynika, że dochody państwa z PIT, po wprowadzeniu ustawy, spadłyby o 15,5 mld zł. To trzy razy tyle, ile budżet miałby zyskać dzięki podatkowi bankowemu.

Do zwiększenia kwoty wolnej od podatku Sejm został zobowiązany przez Trybunał Konstytucyjny w październiku 2015 r.

RIRM

drukuj