fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm: Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie o budżecie

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała w środę projekt budżetu na 2020 r. w częściach dotyczących RPD, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Funduszu Pracy. Według projektu na program „Rodzina 500 plus” przeznaczonych będzie ok. 39,2 mld zł.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podkreślił, że w budżecie na 2020 r. zapewniono m.in. rozszerzenie finansowania Programu „Rodzina 500 plus”, finansowanie programu „Dobry start” obejmującego jednorazowym wsparciem wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, a także finansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego dodatkowego wsparcia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz dodatkowego, rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury.

Wiceszef MRPiPS podał, że w 2020 r. na realizację programu 500 plus zostanie przeznaczone 39,2 mld zł. Na pomoc społeczną zaplanowano łącznie 4,8 mld zł. Z kolei na program „Senior plus” zaplanowano 80 mln zł. Całkowite koszty programu w latach 2015-2020 wynoszą 340 mln zł.

Dyrektor Biura Rzecznika Praw Dziecka Małgorzata Gambrych powiedziała, że projekt budżetu dla RPD to około 17,5 mln. Zwróciła uwagę, że jest to wyższa kwota niż ubiegłoroczny budżet, która wynika m.in. ze wzrostu zatrudnienia, rozszerzenia obowiązków biura RPD, a także ze zmianą siedziby tej instytucji.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk powiedział, że projekt budżetu urzędu zakłada w 2020 r. wydatki w wysokości około 55 mln zł.

„To stanowi lekki wzrost w stosunku do roku poprzedniego” – powiedział.

Podkreślił, że według danych z 2019 r. opieką Urzędu objętych jest ok. 241 tys. kombatantów oraz około 12 tys. osób represjonowanych.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował, że przychody Funduszu Pracy w 2020 r. zaplanowano w wysokości ponad 13 mld zł, z czego 91,4 proc. (ok. 12 mld) stanowią przychody z obowiązkowej składki na Fundusz Pracy. To stanowi 19,5 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego roku.

Koszty realizacji zadań Funduszu zaplanowano w wysokości 9,1 mld złotych. Z tej kwoty finansowane mają być m.in. zasiłki dla bezrobotnych oraz aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

Z kolei przychody Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaplanowane na bieżący rok wynoszą prawie 6 mld złotych. Na przychody te składają się głównie dotacje z budżetu państwa – z przeznaczeniem na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w kwocie 673 mln zł.

Koszty realizacji zadań Funduszu zaplanowane w wysokości ponad 6 mld mają być przeznaczone m.in. na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Przychody w ramach ZUS planuje się w 2020 r. w kwocie ponad 4,7 mld złotych. Koszty ZUS z kolei prognozuje się na kwotę ok. 5,5 mld zł, z czego najwięcej środków stanowią wynagrodzenia (3,1 mld). W ramach funduszu wynagrodzeń na 2020 r. założony został wzrost płac dla pracowników Zakładu o 9 proc. w stosunku do planu na rok 2019.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl