fot. flickr.com

Rosja: Duma rozpatrzy w czwartek kandydaturę Miszustina na premiera

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, rozpatrzy w czwartek kandydaturę Michaiła Miszustina na premiera – poinformował w środę wieczorem przewodniczący izby Wiaczesław Wołodin. Posiedzenie odbędzie się o godz. 14.00 (godz. 12.00 w Polsce).

W czwartek rano Michaił Miszustin spotka się z szefami frakcji parlamentarnych.

Wcześniej w środę dotychczasowy premier Dmitrij Miedwiediew poinformował o dymisji swego rządu. Dmitrij Miedwiediew powiedział, że krok ten jest potrzebny ze względu na ogłoszone tego samego dnia przez prezydenta Władimira Putina, w dorocznym orędziu, propozycje zmian w konstytucji. Do czasu sformowania nowego rządu Dmitrij Miedwiediew będzie pełnił obowiązki premiera.

Według dziennika „Kommiersant” Dmitrij Miedwiediew mimo odejścia z urzędu pozostanie przewodniczącym rządzącej partii Jedna Rosja. Dotychczasowy premier – zgodnie z zapowiedzią Putina – ma zostać wiceszefem Rady Bezpieczeństwa Rosji. Głową Rady jest prezydent, a więc – jak zauważają media – w radzie Miedwiediew będzie zastępcą Władimira Putina.

Jeden z rosyjski parlamentarzystów Władimir Dżabarow porównał przyszłą funkcję Dmitrija Miedwiediewa do stanowiska wiceprezydenta, niemniej nie jest jasne, jakie będą kompetencje wiceszefa rady.

Magazyn „Forbes” podał, że przyczyną odsunięcia Dmitrija Miedwiediewa może być niezadowolenie Władimira Putina z realizacji jego dekretów wyznaczających cele rozwoju kraju. Według źródła w administracji prezydenta, cytowanego przez portal Meduza, Dmitrij Miedwiediew w ostatnim okresie rywalizował z wiceszefem administracji Siergiejem Kirijenką o wpływ na politykę wewnętrzną Rosji.

Dmitrij Miedwiediew był premierem przez osiem lat, a wcześniej – w latach 2008-2012 – prezydentem Rosji. Po zakończeniu jego kadencji na Kreml po czteroletniej przerwie powrócił Władimir Putin, który za prezydentury Dmitrija Miedwiediewa był premierem.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl