fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] A. Szcześniak: Sektor bankowy nie chce porozumień ws. frankowiczów

Na żadnym ze spotkań nie było woli porozumienia ze strony sektora bankowego. Prezesi banków powiedzieli nam na spotkaniu w Kancelarii Prezydenta, że nie mają prawa podjąć decyzji zmierzającej do negocjacji. O tym mogą zadecydować tylko akcjonariusze banków – powiedział w środowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Dokładnie pięć lat temu Centralny Bank Szwajcarski podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro. Efektem była panika na rynku i skokowy wzrost wartości szwajcarskiej waluty między innymi wobec złotego. W trudnej sytuacji znaleźli się wobec tego posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich.

– Od tej daty mięło już kilka lat, więc można powiedzieć, że zmieniło się wiele. Polskie sądy zaczęły respektować prawodawstwo unijne, jak i wyroki TSUE. Robiliśmy statystyki za 2019 rok i jest to już blisko 80 proc. wygranych po stronie kredytobiorców. W 2020 roku to dziesięć wygranych przy braku porażki. Dużym minusem jest niestety brak ustawowego rozwiązania, które byłoby pewnym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami banków a faktem, że te umowy zawierają liczne wady prawne. Tego nie udało się uzyskać do dzisiaj, co skutkuje tym, że około 30 tys. polskich rodzin zostało wyeksmitowanych ze swoich nieruchomości lub dalej prowadzi się wobec nich egzekucje – wyjaśnił Arkadiusz Szcześniak.

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów zapadł w ubiegłym roku. Co zmienił w ich sytuacji i jakie są jego konsekwencje?

– Ten wyrok dotyczy de facto wszystkich konsumentów, bez względu na to, czy mają umowę tzw. kredytu walutowego, czy też inną umowę z przedsiębiorą. On po prostu potwierdza, że jeżeli przedsiębiorca wprowadzi do umowy nieuczciwy zapis, to on po prostu nie obowiązuje. Polski sąd musi wskazać, czy umowa po usunięciu takiego zapisu jest możliwa do wykonania czy nie – wskazał prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Warszawski sąd okręgowy unieważnił umowę kredytową polskiego małżeństwa w głośnej sprawie, w której w październiku 2019 roku wypowiedział się TSUE. Oddalił jednak ich powództwo w sprawie zwrotu przez bank wpłaconych rat.

– W 2019 roku wiele spraw było zawieszonych i czekały one na ten wyrok. Szybko się to zmieniło. W ostatnim kwartale dominowały zwycięstwa kredytobiorców – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Pojawiły się pomysły, by zanim sprawy wkroczą na drogę sądową, spróbować porozumienia za pomocą mediacji.

– Brałem już udział w takich negocjacjach. Na żadnym z tych spotkań nie było żadnej woli porozumienia ze strony sektora bankowego. Prezesi banków powiedzieli nam na spotkaniu w Kancelarii Prezydenta, że nie mają prawa podjąć decyzji zmierzającej do negocjacji. O tym mogą zadecydować tylko akcjonariusze banków – dodał Arkadiusz Szcześniak.

Całą rozmowę z Arkadiuszem Szcześniakiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl