Trwają prace nad projektem dot. „frankowiczów”

W ciągu najbliższych tygodni powinny zakończyć się prace nad projektem dotyczącym tzw. frankowiczów – powiedział Adam Kwiatkowski, szef gabinetu Prezydenta RP.

Sekretarz Stanu odniósł się w ten sposób do pojawiających się w mediach wypowiedzi, jakoby prezydent nie dotrzymał obietnicy wyborczej.

Kancelaria prezydenta przedłużyła prace nad projektem o przewalutowaniu kredytów, ponieważ przygotowane propozycje budziły wątpliwości natury konstytucyjnej.

Wątpliwości dotyczyły między innymi tego, czy ma dotyczyć osób, które brały kredyty konsumpcyjno-mieszkaniowe, a także inwestycyjne. Do ustalenia jest też kwestia momentu przewalutowania kredytu, jak również to, kto miałby ponieść koszty tej operacji.

– W ciągu najbliższych kilku tygodni powinniśmy mieć efekt – projekt ustawy, który z jednej strony będzie rozwiązywał problemy tych osób, które mają w wyniku wzięcia kredytu we frankach problemy ze spłacaniem kredytów. Z drugiej strony to musi być projekt zgodny z Konstytucją i zgodny z prawem oraz taki, który będzie niepodważalny i te kwestie w tej chwili trzeba omówić – powiedział Adam Kwiatkowski.

Kredyt we frankach szwajcarskich zaciągnęło 700 tys. Polaków. Na początku stycznia waluta umocniła się, co spowodowało wzrost rat kredytów. W efekcie niezadowoleni „frankowicze” wyszli na ulice. Rząd PO-PSL nie rozwiązał ich problemu.

RIRM

drukuj