Frankowicze wygrywają z bankami

Kolejny frankowicz wygrał proces z bankiem. Sąd pierwszej instancji zarządził zwrot 50 tys. zł w związku ze stosowaniem niedozwolonych klauzul w umowie. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Prokuratura i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęły szerokie śledztwo, które ma sprawdzić legalność działań banków, które tak chętnie udzielały kredytów frankowych.

Raiffeisen Polbank jest kolejną instytucją finansową, która przegrała sprawę z powództwa kredytobiorcy. Poprzednie sprawy toczyły się przeciwko Bankowi Millenium i mBank-owi. Arkadiusz Szcześniak, prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu uważa, że wyroki sądów są zgodne z zasadami prawa.

– Te wyroki są dobre, zgodne z dyrektywami, zgodnie z przepisami polskiego prawa i jasno pokazują, że banki stosowały nie uczciwe zapisy w umowach i muszą za to ponieść konsekwencje – zaznacza Arkadiusz Szcześniak.

Z zawiadomienia stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, prokuratura i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczęły śledztwo w sprawie banków, które udzielały kredytów frankowych, które frankowymi były jedynie z nazwy. Kredytobiorcy zaciągający dług w tej walucie w rzeczywistości nie zobaczyli jej na oczy. Kurs franka był jedynie przelicznikiem dla kredytu udzielanego faktycznie w złotówkach. W ten sposób bank zarabiał nie tylko na marży, ale także na tak zwanym spreadzie. Na razie ciągle jest brak ustawowego rozwiązania problemu frankowiczów. Wnoszą oni jednak pozwy sądowe i zaczynają wygrywać procesy.

– Bardzo szkoda, że nie ma systemowego rozwiązania, ponieważ ono byłoby dobre dla gospodarki. Ono złe by było tylko dla banków, które większość tych środków, które zarabiają wyprowadzają za granicę. Z tego powodu całe społeczeństwo powinno się martwić, iż zamiast wydawać te środki na fryzjera, na taksówkę czy inne usługi klienci muszą wpłacać do większości zagranicznych korporacji – dodaje Arkadiusz Szcześniak.

W parlamencie są rozpatrywane obecnie trzy projekty ustaw, które mają pomóc frankowiczom. Projekt dotyczący zwrotu spreadów, złożony przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz projekty klubów Platforma Obywatelska i Kukiz ’15.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl