Z. Ziobro: Obecny system wyboru sędziów do KRS jest niekonstytucyjny

Obecny system wyboru sędziów do KRS jest niekonstytucyjny, przyjęty przez rząd projekt zmian jest optymalny, a propozycja stowarzyszenia „Iustitia”, zmieniająca zasady wyboru członków KRS,  spóźniona – ocenił we wtorek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Pytany w TVP Info o zaniepokojenie wyrażane przez Krajową Radę Sądownictwa rządowym projektem nowelizacji ustawy o KRS i o zarzuty niekonstytucyjności projektu, Ziobro powiedział: „To jest całkowicie bezpodstawny zarzut, są orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (…), że są sytuacje uzasadniające wygaszenie kadencji, jej skrócenie (…)”.

Ocenił, że to obowiązująca ustawa o KRS „w kilku punktach łamie konstytucję”.

„I my to szanujemy, my sprawiamy, że ta Krajowa Rada Sądownictwa będzie działała w ramach konstytucji, bo wprowadzamy bezpośrednie wybory sędziów według jasnego klucza” – dodał. Za sprzeczne z konstytucją uznał indywidualne kadencje członków KRS, „ponieważ kadencja powinna być równa dla wszystkich”.

Odnosząc się do propozycji zmian w sposobie wyboru członków KRS, przedstawionej przez Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia” Ziobro powiedział, że cieszy się, że dyskusja pobudziła sędziów do udziału w pracach nad reformą.

„No, ale jest to spóźniona inicjatywa, dlatego że projekty są już gotowe, ale cieszę się, że ona jest, bo ona jest tylko świadectwem tego, że ten stan rzeczy, którego broni m.in. pan (rzecznik KRS Waldemar) Żurek, jest krytycznie oceniany również przez tych sędziów, którzy chcą go zmienić” – mówił.

„Szkoda, że jest to spóźniona inicjatywa” – dodał.

„Ta propozycja jest bardziej demokratyczna i zgodna z polską konstytucją niż ta, która dziś obowiązuje” – powiedział o projekcie przyjętym przez rząd w ubiegłym tygodniu. Ocenił, że będzie on „optymalny”.

Rządowy projekt zmian w ustawie o KRS  przewiduje m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie po 30 dniach od wejścia noweli w życie  kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszeniu ulec miałaby także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów.

W ocenie KRS projekt „grozi upolitycznieniem wyborów członków Rady”, negatywnie oceniły go środowiska sędziowskie, RPO i niektóre organizacje pozarządowe.

Projekt Stowarzyszenia Sędziów „Iustitia” przewiduje przyznanie prawa zgłaszania kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa nie tylko sędziom, lecz także m.in. grupom obywateli, RPO oraz samorządom adwokatów i radców prawnych. We wtorek stowarzyszenie przekazało go klubom poselskim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl