fot. PAP/Tomasz Gzell

Wyrok ws. afery gruntowej uchylony

Wyrok w sprawie Piotra R. i Andrzeja K. z „afery gruntowej” został ponownie uchylony. Sąd uznał, że pierwsza instancja nie zbadała legalności akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że należy ponownie uchylić wyrok w całej sprawie. Powodem, jak tłumaczy sędzia Mariusz Jackowski, jest niewykonanie przez Sąd Rejonowy poprzednich zaleceń II instancji, a wśród nich kwestii legalności stosowania w akcji CBA kontroli operacyjnej i pozorowanej transakcji wręczania łapówki, tym samym obu oskarżonych czeka ponowny proces.

Zaskarżony wyrok w stosunku do oskarżonego Piotra Roberta R. a w stosunku do oskarżonego Andrzeja Stanisława K. na podstawie artykułu 435 KPK uchyla i sprawę przekazuje Sądowi Rejonowemu dla Warszawy Śródmieścia do ponownego rozpoznania – poinformował sędzia ogłaszający wyrok.

Piotr R. i Andrzej K. to bohaterowie „afery gruntowej”. Oskarżono ich o tzw. płatną protekcję, czyli powoływanie się na wpływy w resorcie rolnictwa, kierowanym wówczas przez wicepremiera Andrzeja Leppera, i podjęcie się za niemal 3 mln zł pośrednictwa w odrolnieniu działki na Mazurach agentowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego, udającemu biznesmena. Groziło im do ośmiu lat więzienia. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka, zaś cała „afera gruntowa” doprowadziła do dymisji z rządu Leppera, rozpadu koalicji i przedterminowych wyborów, które wygrała Platforma Obywatelska.

 

 

TV Trwam News / RIRM

drukuj