fot. flickr.com

Deszczowo w całej Polsce

Jak informuje IMGW, od Europy południowo-zachodniej, przez Bałkany, po Rosję zaznacza się rozległy wyż z centrami w rejonie Francji i Uralu. Pozostały obszar kontynentu jest w zasięgu niżów znad Morza Norweskiego.

Polska będzie pomiędzy rozległym, stacjonarnym niżem z ośrodkiem nad Morzem Norweskim i rozległym wyżem z centrum nad zachodnią Francją. Przez obszar kraju, z północnego zachodu na południowy wschód, przemieści się płytka zatoka niżowa z układem małoaktywnych frontów atmosferycznych. Napływać będzie powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009 hPa i będzie się wahać.

W środę na północnym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie początkowo miejscami duże i na wybrzeżu możliwy słaby przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite i przelotne opady deszczu, ale od północnego zachodu zanik opadów oraz większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Wysoko w górach opady śniegu. Temperatura maksymalna: na wybrzeżu wschodnim oraz wschodzie kraju od 7 st. do 9 st., poza tym od 9 st. do 12 st.; w rejonach podgórskich Karpat około 5 st. Wiatr na wybrzeżu dość silny i silny (od 30 km/h do 45 km/h), w porywach do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. Poza tym wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 100 km/h.

W nocy ze środy na czwartek  na południowym zachodzie zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, na zachodzie miejscami rozpogodzenia. Na wschodzie Polski gdzieniegdzie słabe przelotne opady deszczu. Na Podhalu i w Karpatach przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od 1 st. do 4 st., chłodniej na południu Polski – od -1 st. do 1 st. oraz w kotlinach górskich – od -3 st. do -1 st. Wiatr zachodni, umiarkowany, porywisty, a na wybrzeżu początkowo dość silny, w porywach do 60 km/h. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 100 km/h.

PAP/RIRM

drukuj