fot. PAP/Leszek Szymański

Prokurator Generalny po raz kolejny staje w obronie praw „frankowiczów”

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie tzw. frankowiczów. Poinformowała o tym Prokuratura Krajowa.

Sprawa dotyczy kredytobiorców, którzy w listopadzie 2007 r. zadłużyli się na kwotę ponad 200 tys. złotych. Pożyczka ta indeksowana była we frankach szwajcarskich.

W 2011 r. bank wypowiedział umowę z powodu nieregularnego spłacania rat miesięcznych. Zobowiązał też dłużników do natychmiastowej zapłaty całej pozostałej kwoty z odsetkami. Sprawa ta trafiła do sądu, który przychylił się do wniosku banku. [czytaj więcej]

Decyzja spotkała się z reakcją Prokuratora Generalnego, który zaskarżył ją do Sadu Najwyższego. Prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej, wyjaśnił, że stanowisko Sądu Okręgowego w Radomiu budzi wiele zastrzeżeń.

Prokurator Generalny skierował skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty od Sądu Okręgowego w Radomiu. Zarzucił on w orzeczeniu naruszenie zasad, praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP, ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi oraz prawa do rzetelnej procedury sądowej. Podnosząc zarzuty Prokurator Generalny wniósł o uchylenie prawomocnego orzeczenie Sądu Okręgowego i przekazanie sądowi do ponownego rozpoznania – mówił prok. Łukasz Łapczyński.

Zdaniem Prokuratora Generalnego, radomski sąd okręgowy wydał nakaz wypłaty, nie weryfikując legalności zapisów w umowie kredytowej.

Jak wyjaśnił Zbigniew Ziobro, umowa opiera się o liczne klauzule niedozwolone dotyczące przeliczenia kwoty kredytu według kursu franka szwajcarskiego. Skutkiem tego jest również błąd w wyliczeniu rzekomego roszczenia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl