Resort rolnictwa o „pakcie dla wsi”

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad zmianą podejścia do rozwoju obszarów wiejskich. Chodzi o „pakt dla wsi”, czyli program, za który będzie odpowiedzialny cały rząd, a nie tylko resort rolnictwa – poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Resort stawia na zrównoważony i trwały rozwój obszarów wiejskich, który powinien pozwolić na wyrównanie poziomów życia mieszkańców wsi i miasta.

Najpierw będzie stworzony tzw. „mały pakt” na lata 2016-2017, a następnie opracowany zostanie „duży pakt”, w ramach którego będzie też rozwiązany sposób zarządzania w rolnictwie – mówi szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

– Chodzi o to, jak ma być programowany rozwój na obszarach wiejskich, kto ma być partnerem gmin ze strony rządu. Tutaj mamy już przygotowane wstępne rozwiązania. Chodzi o wykorzystanie doradztwa rolniczego, które z dniem 1 stycznia 2017 roku zostanie przejęte pod nadzór ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Ustawa w tym zakresie też jest już w fazie końcowej. Myślę, że w ciągu miesiąca, dwóch, powinna trafić do parlamentu. Doradztwo musi naprawdę być doradztwem specjalistycznym, które w rzeczywisty sposób będzie wspierało rolników – podkreśla minister rolnictwa.

Zadanie opracowania „paktu dla wsi” realizowane jest wraz z ministrem rozwoju oraz innymi resortami. Kolejną sprawą, którą zajmie się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  jest ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych. Niebawem ma się nią  zająć Sejm.

Minister Krzysztof Jurgiel zaznaczył, że zależy mu na uchwaleniu jej do końca kwietnia, bo od 1 maja przestaje obowiązywać 12-letnie moratorium dla cudzoziemców na zakup polskiej ziemi. Dodał, że ustawa spełnia wszystkie postulaty zgłaszane przez organizacje rolnicze, rozwiązania są zbliżone do tych, jakie obowiązują w krajach zachodnich.

RIRM

drukuj