USA i Chiny zgodne ws. zaostrzenia sankcji wobec Korei Płn.

Stany Zjednoczone i Chiny są zgodne w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Korei Północnej w reakcji na przeprowadzenie przez ten kraj kolejnej próby jądrowej – poinformował w środę wieczorem czasu lokalnego Biały Dom.

Doradczyni prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice i szef chińskiej dyplomacji Wang Yi są przekonani, że „prowokacja” ze strony Korei Północnej wymaga „zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej”.

Wang Yi i Susan Rice rozmawiali w środę w Waszyngtonie. W spotkaniu wziął także udział prezydent Barack Obama. Jak poinformował Biały Dom, amerykański przywódca z zadowoleniem przyjął zapowiedź udziału prezydenta Chin Xi Jinpinga w konferencji ds. bezpieczeństwa jądrowego, która odbędzie się w Waszyngtonie pod koniec marca.

O uzgodnieniu przez USA i Chiny wspólnego stanowiska w sprawie projektu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej nowych sankcji wobec Korei Północnej poinformowały w środę źródła dyplomatyczne w ONZ.

Planowana rezolucja Rady Bezpieczeństwa ma związek z przeprowadzonym 6 stycznia przez Koreę Północną próbnym wybuchem bomby wodorowej, potężniejszym od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków.

USA i Chiny, które dysponują prawem weta, miały do tej pory różne poglądy w kwestii jak ostra ma być reakcja Rady Bezpieczeństwa na ostatnią próbę jądrową Pjongjangu.

Według źródeł dyplomatycznych w ONZ projekt rezolucji ws. nowych sankcji wobec Korei Północnej ma zostać poddany pod głosowanie już w najbliższych dniach.

W ostatnim czasie Pekin zdradzał oznaki większego zniecierpliwienia polityką Pjongjangu. Jednak Chiny nadal uznawane są za głównego sojusznika Korei Płn. Chiny obawiają się społecznych i politycznych konsekwencji załamania się północnokoreańskiego reżimu.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym – jądrowego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl