By Hellohowareyoudoing - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4435549

Zagraniczni przywódcy o wydarzeniach w USA

Sytuację, do jakiej doszło w Stanach Zjednoczonych, komentuje wielu zagranicznych przywódców.

Wydarzenia na Kapitolu wstrząsnęły całym światem. O szokujących scenach napisał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

„Szokujące sceny w Waszyngtonie. Wynik demokratycznych wyborów musi zostać uszanowany” – podkreślił Jens Stoltenberg.

Z niepokojem na to, co dzieje się w Waszyngtonie, patrzy Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

„Wierzę w siłę amerykańskich instytucji i demokrację. Pokojowe przekazanie władzy leży u jej podstaw. Joe Biden wygrał wybory. Nie mogę się doczekać współpracy z nim jako kolejnym prezydentem USA” – stwierdziła Ursula von der Leyen.

Jednoznaczne poparcie dla Donalda Trumpa wyraził z kolei prezydent Brazylii.

„Widziałem dzisiaj wszystko. Chyba wiecie, że jestem powiązany z Trumpem, a więc znacie moją odpowiedź. (…) Było wiele doniesień o fałszerstwach wyborczych w USA, bardzo wiele” – skomentował Jair Bolsonaro.

Na przemoc skierowaną przeciwko demokracji wskazywał Emmanuel Macron, prezydent Francji.

– Chcę wyrazić naszą przyjaźń i wiarę w Stany Zjednoczone. To, co się dzisiaj wydarzyło w Waszyngtonie, bez wątpienia nie jest amerykańskie. Wierzymy w siłę naszych demokracji. Wierzymy w siłę amerykańskiej demokracji – akcentował Emmanuel Macron.

O ataku na demokrację w Stanach Zjednoczonych pisał także premier Kanady Justin Trudeau, przypominając, że USA to najbliższy sojusznik i sąsiad Kanady.

„Kanadyjczycy są głęboko zaniepokojeni i zasmuceni atakiem na demokrację, do którego doszło w Stanach Zjednoczonych, które są naszym najbliższym sojusznikiem i sąsiadem. Przemoc nigdy nie wygra z wolą narodu. Demokracja w Stanach Zjednoczonych musi być uszanowana i tak się stanie” – zaznaczył Justin Trudeau.

Głos w sprawie tego, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych, zabrał także prezydent RP Andrzej Duda.

„Wydarzenia w Waszyngtonie to wewnętrzna sprawa Stanów Zjednoczonych, które są państwem demokratycznym i praworządnym. Władza zależy od woli wyborców, a nad bezpieczeństwem państwa i obywateli czuwają powołane do tego służby. Polska wierzy w siłę amerykańskiej demokracji” – podkreślił Andrzej Duda.

Sceny rozgrywające się w USA potępił także premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl