Ofensywa przeciwko terrorystom

Trwa ofensywa przeciwko terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego. Ponad 60 procent nalotów na pozycje dżihadystów przeprowadziły siły irackie, resztę międzynarodowa koalicja pod dowództwem Stanów Zjednoczonych – poinformował premier Iraku Hajder al-Abadi.

W wystąpieniu telewizyjnym podkreślał on, że jego kraj nadal potrzebuje wsparcia z powietrza ze strony zagranicznych sił, a także ich pomocy w szkoleniu żołnierzy oraz ich dozbrajaniu. Jednocześnie zapewnił, że władze w Bagdadzie nie oczekują wsparcia zewnętrznych sił lądowych.

Szef irackiego rządu, podczas przemówienia, zwrócił się także z ponownym apelem do tureckich władz o wycofanie wojsk z terytorium Iraku. Tureckie siły stacjonują w pobliżu miasta Mosul na północy kraju, które jest kontrolowane od 2014 roku przez dżihadystów z samozwańczego Państwa Islamskiego.

W ubiegłym miesiącu wojska Iraku odniosły pierwszy poważny sukces w walkach z dżihadystami. Żołnierzom udało się odbić miasto Ramadi. Operację przeprowadzono przy wsparciu sił powietrznych międzynarodowej koalicji.

 

 

TV Trwam News

 

 

 

 

 

drukuj