fot. PAP/Mateusz Marek

Zakończyła się dyskusja nad informacją rządu w sprawie sytuacji epidemiologicznej w Polsce

Zakończyła się dyskusja nad informacją rządu w sprawie sytuacji epidemiologicznej w Polsce. „Polska jest gotowa na koronawirusa. To, że choroba się pojawi, jest niemal pewne. Ważne, aby nie siać paniki” – mówił w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Obecnie gotowych jest 79 oddziałów, w których jest ponad 2900 łóżek zakaźnych.

– Każdy taki szpital zgodnie z dyspozycją wojewody ma opracowane plany zwiększenia tych łóżek ponad dwukrotnie – powiedział szef resortu zdrowia.

Wszystkie szpitale otrzymały wytyczne, jak powinny postępować w przypadku epidemii. Głos w Sejmie zabrał też premier. Mateusz Morawiecki zaapelował do wszystkich formacji politycznych o rzetelne informowanie społeczeństwa i nierozsiewanie fake newsów.

Na godz. 16.00 zaplanowano procedowanie rządowej specustawy dotyczącej radzenia sobie z epidemią.

Społeczeństwo może być pewne, że organy państwa mają sytuację pod kontrolą – wskazuje poseł Joanna Borowiak z PiS.

– Dzisiaj pracowała sejmowa Komisja Zdrowia. Będziemy jeszcze obradować nad sprawozdaniem z prac tej komisji. Rząd PiS chce w sposób kompleksowy zagwarantować bezpieczeństwo Polakom w zakresie sfery zdrowotnej i ubezpieczenia zdrowotnego. W projekcie rządowym jest także mowa o pracy zdalnej. To wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo, a jednocześnie dać gwarancję, że nie dojdzie do jakiejkolwiek formy paraliżu, jeśli chodzi o wykonywanie pracy czy funkcjonowanie gospodarki – podkreśla.

Specjalne, jednodniowe posiedzenie Sejmu marszałek zwołała na wniosek prezydenta. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podniosło ocenę ryzyka dla koronawirusa w UE do wysokiego poziomu, ponieważ epidemia rozprzestrzenia się w Unii – poinformowała dziś szefowa KE Ursula von der Leyen.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj