fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Min. A. Adamczyk: program ,,Mieszkanie plus” położy kres deficytowi mieszkań

Celem rządowego programu ,,Mieszkanie plus” jest przełamanie impasu związanego z deficytem mieszkań w Polsce – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Na antenie Polskiego Radia szef resortu zaznaczył, że Polska jest na ostatnim miejscu  w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę mieszkań na 1000 mieszkańców.

Minister Andrzej Adamczyk mówił, że dziś nawet 460 tysięcy polskich rodzin mieszka w domach wielopokoleniowych.

– Pragniemy wesprzeć – i tutaj jesteśmy zdeterminowani – budownictwo komunalne, ale komunalne dlatego, że dzisiaj czas oczekiwania na mieszkanie komunalne, a dotyczy to osób, które absolutnie nie są w stanie kupić na wolnym runku mieszkania czy wybudować sobie domu, wynosi ponad 27 lat. Dzisiaj musimy przełamać tę niemożność państwa w zakresie dostępu do mieszkań tych, którzy po prostu nie mają na to środków, nie posiadają środków finansowych i nie mają możliwości kredytowych – podkreślał minister Andrzej Adamczyk.

Zgodnie z zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu programem mieszkania na wynajem mają powstać na gruntach Skarbu Państwa. Koszt budowy metra kwadratowego lokalu z pełnym wykończeniem ma wynieść od 2,5 tys. zł wzwyż.

Czynsz ma się wahać od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Będzie to najem z możliwością dojścia do własności. Rząd planuje rozpocząć inwestycje w ramach programu ,,Mieszkanie plus” z początkiem 2018 roku.

RIRM

drukuj