fot. PAP/Wojtek Jargiło

Min. A. Adamczyk: Otwarto 13-km odcinek S17 między węzłami Skrudki i Kurów Zachód

13-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej między węzłami Skrudki i Kurów Zachód otwarto w środę dla kierowców; pozwala to na wygodny wyjazd z Lublina w stronę Warszawy – poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak podkreślił, droga ekspresowa, która powstała przy wsparciu funduszy europejskich, pozwoli ominąć leżący między Skrudkami a Kurowem Żyrzyn – miasto znane kierowcom z zakorkowanego ronda.

Nowa trasa ma w większości betonową powierzchnię. Wyjątkiem są mosty, wiadukty, najazdy i drogi obsługujące ruch lokalny, gdzie położono mieszankę bitumiczną. Łącznie na drodze powstało 21 obiektów inżynierskich, w tym górne przejścia dla zwierząt.

Droga jest częścią projektu „Budowa drogi ekspresowej S17, odc. Garwolin – Kurów”, na który z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przeznaczono 1,18 mld zł (całkowita wartość inwestycji to 2,28 mld zł). Nowy, 13-kilometrowy fragment drogi S17 kierowcy samochodów osobowych pokonają w ok. 7 minut. Od węzła Kurów Zachód trasa płynnie łączy się z istniejącą drogą, którą można pojechać w stronę Lublina czy Puław.

Jak zapowiada resort infrastruktury jeszcze w tym roku drogowcy planują udostępnić kolejne kilometry – do Garwolina. Oznacza to, że powstanie 140-kilometrowa trasa, łącząca Garwolin i docierająca za Lublin, do końca obwodnicy Piask.

„Polska Wschodnia jest coraz lepiej skomunikowana z resztą kraju. Nowe drogi na wschodzie kraju to także szansa na lepszą wymianę handlową z naszymi wschodnimi sąsiadami” – ocenił wiceminister Artur Soboń.

PAP/RIRM

drukuj