Zapłacimy więcej za utrzymanie mieszkań

W tym roku więcej zapłacimy za utrzymanie naszych mieszkań. Spowoduje to wzrost podatku od nieruchomości. O sprawie informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podatek od nieruchomości będzie naliczany „od całej powierzchni wspólnej, proporcjonalnie do wielkości mieszkania, a nie tylko od części tej powierzchni”. Eksperci wskazują, że podwyżki opłat w przypadku kamienic mogą sięgnąć nawet 100 proc.

Na tych zmianach ucierpią szczególnie osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne, zwłaszcza w obcej walucie – ocenia Anna Milewska, ekonomistka.

– I bez względu na wielkość mieszkań, bo to jednak podniesie miesięczne wydatki na utrzymanie mieszkania. Czy zahamuje to rozwój budownictwa mieszkaniowego? Myślę, że nie, natomiast może spowodować, że ci, którzy nie mają mieszkań będą poszukiwać nieco mniejszych lokali niż zamierzali. To z tego względu, że koszt utrzymania tego mieszkania będzie wyższy. Będzie to dotyczyło wszystkich osób, które będą kupować te mieszkania przy udziale kredytów. Należy spodziewać się również wzrostu oprocentowania kredytów mieszkaniowych – mówi Anna Milewska.

Z badań opartych na danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że czteroosobowa rodzina wydaje miesięcznie na utrzymanie mieszkania przeciętnie 870 zł.

Eksperci szacują, że w ostatnich pięciu latach rachunki za mieszkanie rosły aż dwa razy szybciej niż ogólny poziom cen.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl