Sąd oddalił pozew zbiorowy frankowiczów

Warszawski sąd okręgowy oddalił pozew zbiorowy ponad 90 frankowiczów przeciwko Getin Noble Bank. Kredyt we frankach szwajcarskich zaciągnęło 700 tys. Polaków.

Kredytobiorcy uważali, że bank zastrzegł sobie dowolność w ustalaniu kursu indeksacji. Chodzi o zmianę wartości kredytu w stosunku do kursu waluty.

Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek stwierdził, że wyrok sądu jest absurdalny. Dodaje, że mimo wszystko frankowicze dalej powinni dochodzić swoich praw.

– To nie jest jedyny proces i nie jest jedyny sędzia. Mam nadzieję, że jednak istnieją w Polsce sędziowie, którzy zgodnie z duchem prawa będą decydowali. Ci ludzie są oszukani i pokrzywdzeni. Sytuacja, w której po sześciu, ośmiu latach spłacania kredytu – ten jest do spłacenia w złotówkach wyższy – to jest to absurdalne. Nie jest to kredyt – to instrument pochodny, opcja walutowa wystawiająca klienta na ryzyko. Frankowicze powinni – przede wszystkim – wywierać presję na banki poprzez wszelkiego rodzaju pikiety, demonstracje – żeby o ich sytuacji wiedzieli inni klienci – tłumaczy Jerzy Bielewicz.  

Dr Marian Szołucha, ekonomista podkreślił, że poszkodowani kredytobiorcy słusznie dociekają swoich praw.

– W sytuacjach takich jak ta, kiedy podejrzewamy, że zastosowane były w umowach tzw. klauzule abuzywne – powinniśmy się łączyć i ten spór zbiorowy stosować. (…) Wiemy, że nie od dziś banki stosują pewne klauzule niedozwolone, albo przynajmniej wątpliwe pod względem swojego stosunku do obowiązującego prawa – podkreślił dr Marian Szołucha.

Getin Noble Bank należy do tych banków, w których kredyty hipoteczne udzielone we frankach szwajcarskich stanowią istotną część portfela kredytowego.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl