Zawiadomienie do UOKiK ws. nieuczciwych banków

Niektóre Banki zaniżały koszty spłaty kredytów w walucie obcejinformuje „Dziennik Gazeta Prawna”. W związku z tym prawnicy przygotowali zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Autorzy zawiadomienia podnoszą, że niektóre banki obliczając całkowity koszt kredytu nie wliczały do niego różnicy, która wynika z dwóch różnych kursów walut.

Pierwszy kurs dotyczy zobowiązań banku zaś drugi, wyższych zobowiązań klienta.

W efekcie całkowity koszt kredytu we wszystkich przeanalizowanych przez prawników przypadkach okazywał się wyższy niż wyliczenia banku podawane klientowi. Zdaniem prawników takie działanie jest niezgodne z rekomendacją „S” wydaną przez Komisję Nadzoru Bankowego.

Ekonomista i poseł PiS Jerzy Żyżyński zwraca też uwagę, że niektóre banki wykorzystały niski kurs franka szwajcarskiego.

– Banki doskonale wiedziały, że stopy kursu franka szwajcarskiego będą się zmieniały, że jego wartość na początku tego okresu była zaniżona i że na pewno wzrośnie. Wobec tego namówiły ludzi na to, żeby brali kredyty we frankach. Kredytobiorca często spłacał ten kredyt kilka lat i po tym czasie dowiaduje się, że to, co musi zwrócić, to znacznie więcej niż to, co pożyczył. Banki ukrywały oczywiście ten fakt przedstawiając kredytobiorcy kalkulacje ile będzie to go kosztować, pokazując wcześniejszy, zaniżony kurs. Nie ujawniono tego, czego się prawdopodobnie spodziewali i ludzie zostali oszukani – podkreśla Jerzy Żyżyński.

Poseł dodaje, że banki powinny ponieść konsekwencje takiej działalności.

RIRM

drukuj