fot. pixabay.com

Uniwersytet Opolski przekaże 15 tysięcy książek uniwersytetowi w Padwie

Uniwersytet Opolski przekaże w stały depozyt uniwersytetowi w Padwie zbiór 15 tysięcy woluminów po zmarłym w 2006 roku prof. Andrzeju Litworni – powiedział prof. Mirosław Lenart, przewodniczący zespołu ds. inicjatyw związanych z 800-leciem uczelni w Padwie.

Jak wskazał prof. Mirosław Lenart, przewodniczący ministerialnego zespołu do spraw inicjatyw podejmowanych z okazji jubileuszu 800-lecia Uniwersytetu w Padwie, porozumienie w sprawie przekazania zbioru księgozbioru prof. Andrzeja Litworni podpisali rektorzy uczelni w Opolu i Padwie: prof. Rosario Rizzuto i prof. Marek Masnyk.

„Bezpośrednim powodem zawartego porozumienia jest projekt zakupu przez Uniwersytet Opolski i zdeponowania na włoskiej uczelni bogatego księgozbioru po zmarłym w 2006 roku prof. Andrzeju Litworni, który związany był z Uniwersytetem w Udine. W intencji osób zaangażowanych w przekazanie tej kolekcji jest doprowadzenie do tego, aby bogata spuścizna biblioteczna po uczonym, wraz ze stanowiącym jej integralną cześć aparatem naukowo-dokumentacyjnym, została udostępniona na jednym z najstarszych i najlepszych uczeni na świecie, co w konsekwencji pozwoli nie tylko zacieśnić współpracę naukową, ale powinno stać się impulsem do pogłębionych studiów nad relacjami polsko-włoskimi” – mówił prof. Mirosław Lenart.

Zbiór książek, który ma być przekazany w depozyt stały naukowcom i studentom Uniwersytetu w Padwie, liczy około 15 tysięcy woluminów i należy do wdowy po profesorze Andrzeju Litworni. Naukowiec zajmujący się m.in. badaniami nad historią literatury staropolskiej i wpływami włoskimi na kulturę polską gromadził księgozbiór w ciągu 40 lat swojej pracy. Niektórzy badacze uważają go za największy zbiór poloników poza granicami kraju.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl