J. Dziedziczak: kwestia szkolnictwa polskiego na Litwie jest dla nas priorytetowa

Pamiętajmy, że w stosunkach polsko-litewskich, w walce o normalne traktowanie obywateli litewskich pochodzenia polskiego, najważniejsza jest sprawa edukacji – ocenił Jan Dziedziczak. Wiceminister Spraw Zagranicznych w rozmowie z TV Trwam poruszył kwestię sytuacji ludności polskiej na Litwie.

Wiceszef MSZ wyraził nadzieję, że strona litewska zacznie respektować przepisy dotyczące praw Polaków mieszkających na Litwie.

– Bardzo dziwimy się, że powstają ze strony Litwy, członka UE, Rady Europy, tego typu problemy. Mamy nadzieję, że układ polsko-litewski z 1994 roku i przepisy Rady Europy, Unii Europejskiej w zakresie praw mniejszości narodowych będą respektowane. Sytuacja z polską mniejszością na Litwie jest wielkim testem europejskości Litwy – akcentował Jan Dziedziczak.

Wiceminister Jan Dziedziczak skomentował również wyniki wyborów do litewskiego parlamentu. Wynik AWPL-ZChR pokazuje, że sprawy polskiej mniejszości na Litwie są ważne dla wielu osób – zauważył wiceszef polskiej dyplomacji.

– Ministerstwo Spraw Zagranicznych z uwagą i życzliwością przygląda się wynikom wyborów u naszego sąsiada, członka NATO oraz Unii Europejskiej. Oczywiście szanujemy wybór obywateli Litwy. Wynik Akcji Wyborczej Polaków na Litwie jest wynikiem pokazującym, dla jak wielu obywateli Republiki Litewskiej ważne są sprawy możliwości kultywowania swoich polskich zwyczajów, polskiej historii, a przede wszystkim możliwości polskiej edukacji – wskazywał Jan Dziedziczak.

Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył, że Polacy mieszkający na Litwie podejmują działania, mające na celu podkreślenie swojej obecności w tym kraju.

– To, co stanowi, że jesteśmy Polakami, to przynależność do wspólnoty ludzi, których łączy wspólna historia, kultura, tradycja, język. Kultywowanie tych elementów jest takim współczesnym patriotyzmem XXI wieku. Cieszę się bardzo z tych inicjatyw naszych rodaków, którzy dbają o ślady swojej wielowiekowej tam obecności. Dla nas bardzo istotne jest to, żeby ich w tych działaniach wspierać. Państwo polskie wspiera mniejszość polską na Wileńszczyźnie właśnie w tych działaniach kulturalnych – powiedział Jan Dziedziczak.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl