M. Machałek: Reforma edukacji jest dobrze przygotowana

Zmiany w systemie edukacji są dobrze przygotowane i będą uchwalone do końca roku – uważają politycy i samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości. Na konferencji z udziałem warszawskich samorządowców, wiceszefowa sejmowej komisji edukacji Marzena Machałek wskazywała, że zapowiadana reforma to klucz do dobrej przyszłości młodych Polaków i rozwoju Polski.

Planowane zmiany od dłuższego czasu wywołują niepokój u części środowiska nauczycielskiego. Poseł Marzena Machałek zwróciła uwagę, że dobra wola jest podstawą owocnej.

– Samorządy i samorządowcy przygotowują się do reformy edukacji i tam gdzie jest dobra wola przebiega to bez zakłóceń. Mamy tutaj jasne przykłady, że ta reforma ratuje szkoły i że jest oczekiwana nie tylko przez samorządowców, ale przez dzieci i rodziców. Źle się dzieje, kiedy władze Warszawy – Warszawa jest tego jaskrawym przykładem – zaczynają angażować się – zamiast w dobro szkoły, w dobro dzieci na rzecz, na rzecz dobra nauczycieli – angażują się w grę partyjną i próbują buntować rodziców do zmiany, którą to rodzice bardzo mocno oczekiwali – mówiła poseł Marzena Machałek.

Reforma edukacji zakłada wprowadzenie 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany miałyby wejść od przyszłego roku szkolnego. Prace nad projektami ustaw dotyczących nowej reformy oświaty parlament rozpocznie jutro.

RIRM

drukuj