fot. twitter.com/MON_GOV_PL

MON: od września 2019 roku klasy mundurowe w każdym powiecie

Obecnie w Polsce, w ramach pilotażu, działa 57 certyfikowanych klas mundurowych; chcemy, by docelowo, od września 2019 roku w każdym powiecie działała szkoła średnia prowadząca taką klasę – poinformowali w piątek szef MON Antoni Macierewicz oraz jego zastępca Michał Dworczyk.

W piątek spotkali się oni z dyrektorami oraz gronem pedagogicznym szkół ponadgimnazjalnych, w których, w ramach programu pilotażowego, prowadzone są certyfikowane wojskowe klasy mundurowe.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej podczas spotkania z pedagogami dziękował za kształtowanie postaw patriotycznych.

– Zanim młodzież wejdzie do wojska, przejdzie przez wasze ręce, taka będzie jaką wy ją ukształtujecie. Naprawdę nie ma słów, żeby podziękować wam za waszą pracę. Jestem głęboko przekonany, że macie świadomość, że budujecie wspaniałe wojsko dla wolnej Rzeczpospolitej – mówił minister Antoni Macierewicz.

Pilotaż będzie trwał dwa lata – dwa semestry w klasie II, jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej – będzie miał formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Zajęcia będą się odbywały przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych resortowi obrony.

MON chce, aby do 2019 roku w każdym powiecie istniała szkoła średnia przygotowująca przyszłe kadry dla Polskich Sił Zbrojnych.

RIRM/PAP

drukuj