Posłowie o nauczaniu historii

Posłowie z Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży zajmą się dziś m.in. projektem ustawy autorstwa PiS dotyczącego nauczania historii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.

Projekt ustawy jest wynikiem braku reakcji ze strony MEN na apele, wielokrotne protesty w tej sprawie – powiedział poseł Kazimierz Michał Ujazdowski. Dodał, że dotyczy to wprowadzenia pełnego wymiaru godzin lekcji historii, która miałaby również być wykładana jako odrębny przedmiot.

-Dlaczego ustawa? Dlatego, że historia nie jest przedmiotem zwykłym. Ta historia jest sercem wykształcenia humanistycznego, jest przedmiotem, który buduje związek  ze wspólnotą narodową, który przyczynia się do kształtowania odpowiedzialności obywatelskiej za innych. Wreszcie uczy kreatywnego myślenia- powiedział poseł Ujazdowski.

Poseł stwierdził, że jeśli Państwo chce, by nowe generacje ludzi młodych, tworzyły społeczeństwu szanujące tradycje, to musi dbać o jego ochronę wykształcenia humanistycznego. Dlatego też parlamentarzysta zaapelował do członków Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o dobrą i merytoryczną rozmowę w tej sprawie.

-Apelujemy o merytoryczne prace nad projektem, o pochylenie się nad wspólną rzeczą. Wydaje mi się, że nie jest to kwestia, która powinna politycznie różnicować stronnictwa parlamentarne. Mamy także nadzieję, że tak jak w przypadku przymusu pójścia do szkoły sześciolatków, z czego rząd się wycofał, tak jak w przypadku ustawy o systemie informacji oświatowej z której rząd też się wycofał, tutaj też przyjdzie otrzeźwienie i możliwość dobrej, merytorycznej rozmowy. powiedział poseł Ujazdowski.

 

Słuchaj Konferencji Prasowej


Pobierz Pobierz                                          

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl