Śledztwa ws. parabanków – dane dla PG

W ostatnich latach najwięcej śledztw w sprawie parabanków było w apelacjach: lubelskiej – ponad 20, warszawskiej – 20, gdańskiej – 19 i katowickiej – 11 – wynika z danych zebranych w prokuraturach. Prokuratura Generalna do 15 września czeka na informacje o takich postępowaniach. 

O informacje na temat postępowań prowadzonych w całym kraju dotyczących działalności parabankowej poprosił prokurator generalny Andrzej Seremet.

Prok. Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej powiedział, że termin wyznaczony przez Seremeta nie uległ zmianie, zaś PG otrzymała już pierwsze materiały z niektórych prokuratur apelacyjnych na ten temat, inne wkrótce mają zostać nadesłane z pozostałych apelacji. Prokuratury apelacyjne zbierają informacje z podległych im prokuratur okręgowych.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie prok. Zbigniew Jaskólski powiedział, że jeszcze w sierpniu przekazano do PG informację o liczbie spraw dotyczących tzw. działalności parabankowej prowadzonych w apelacji warszawskiej. „Wysłaliśmy informację, że takich spraw na naszym terenie w latach 2009-2012 było 20” – powiedział prokurator.

Jaskólski dodał, że na początku września prokuratura apelacyjna otrzymała prośbę z PG, aby „te sprawy zbadać”. „Wyników tych badań jeszcze nie mamy, będą do końca tygodnia; w tym pytaniu został rozszerzony czas badania na lata 2007-2012” – zaznaczył.

„Ponad 20 postępowań dotyczących szeroko rozumianej działalności parabankowej prowadzonych jest przez prokuratury na terenie apelacji lubelskiej” – poinformował zastępca prokuratora apelacyjnego w Lublinie Jerzy Krawczuk. Zastrzegł jednak, że informacje nadal spływają i raport w tej sprawie dla PG nie jest jeszcze gotowy.

Rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Barbara Sworobowicz poinformowała, że śledczy z podległego tej jednostce terenu od 2008 r. zajmowali się, bądź nadal zajmują, 19 tego typu przypadkami. Wyjaśniła, że – zakończone już postępowania kończyły się bardzo różnie: odmową wszczęcia śledztwa, umorzeniem postępowania lub aktem oskarżenia. „Nadal trwa ich analiza” – poinformowała Sworobowicz.

„W okręgu katowickim zarejestrowano 11 postępowań dotyczących prowadzenia działalności bankowej bez zezwolenia” – powiedziała z kolei rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. Dwa z nich zakończyły się aktami oskarżenia, jedna sprawa jest w toku, sześć kolejnych śledczy umorzyli, nie dopatrując się przestępstwa. W jednym przypadku odmówili wszczęcia śledztwa. Kolejne postępowanie zostało przekazane do innej prokuratury.

Natomiast w okręgu częstochowskim nie było śledztw związanych stricte z parabankami, ale prokuratorzy badali sprawy dotyczące niezgodnej z prawem działalności lombardów.

Z kolei z wiadomości przekazanych przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie wynika, że w latach 2009-2012 na terenie tej apelacji wszczęto osiem postępowań dotyczących parabanków.

„Dwa z nich dotyczyły art. 171 ustawy Prawo bankowe (działalność bez zezwolenia – podaje jedna z agencji); w czterech przypadkach sprawy dotyczyły działalności parabankowej, ale były kwalifikowane jako oszustwa. W dwóch przypadkach śledztwa zakończyły się aktami oskarżenia; w czterech przypadkach sprawy zostały przekazane do prokuratury Warszawa-Wola w celu połączenia do toczącego się tam postępowania” – powiedział rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prok. Piotr Kosmaty. Do czwartku krakowska prokuratura ma przekazać informacje o szczegółach postępowań z lat 2007-2012.

Natomiast wrocławska prokuratura zajmowała się w ostatnich latach czterema doniesieniami dotyczącymi parabanków. Składała je Komisja Nadzoru Finansowego. Jedno postępowanie zakończyło się aktem oskarżenia, jedno zostało umorzone, ale poszkodowani odwołali się od tej decyzji, w sprawie dwóch innych parabanków prokuratura wciąż prowadzi śledztwo.

Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Jakub Przystupa, w 2011 r. prowadzone było postępowanie przeciwko Łukaszowi K. i Care&Cash z Wrocławia. „Postępowanie zakończyło się aktem oskarżenia i obecnie toczy się proces przed wrocławskim sądem” – powiedział Przystupa.

Prokuratura Okręgowa w Łodzi – jak powiedział jej rzecznik Krzysztof Kopania – w jednej ze spraw dot. parabanku prowadzi czynności sprawdzające, ale nie ma jeszcze decyzji o wszczęciu postępowania.

Dwa takie postępowania odnotowały prokuratury z okręgu sieradzkiego. W sieradzkiej prokuraturze rejonowej trwa śledztwo dotyczące Polskiej Korporacji Finansowej Skarbiec. Natomiast Prokuratura Rejonowa w Wieluniu prowadziła postępowanie w sprawie klientów firmy Swendrak.pl Bezpieczny Zysk w Warszawie i doprowadzenia ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Niedawno materiały w tej sprawie przekazano do prokuratury w Warszawie.

W Szczecinie tamtejsza prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo ws. Centrum Inwestycyjno-Oddłużeniowego ze Stargardu Szczecińskiego. Komisja Nadzoru Finansowego złożyła doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez firmę w ub. roku. Prokurator Małgorzata Wojciechowicz ze szczecińskiej prokuratury poinformowała, że śledztwo w tej sprawie jest w toku, nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Z danych zebranych przez Prokuraturę Apelacyjną w Rzeszowie wynika, że od 2009 do 2012 r. nie wszczęto żadnego nowego postępowania i nie złożono żadnego zawiadomienia dotyczącego działalności parabankowej. W 2010 r. przemyski sąd skazał natomiast kobietę, która bez zezwolenia gromadziła od osób prywatnych i prawnych pieniądze w celu udzielania kredytów i pożyczek. Wymierzono jej karę w zawieszeniu i zobowiązano do naprawienia szkody.

Do czwartku na informacje z podległych jej prokuratur okręgowych o ewentualnych śledztwach w sprawach tzw. parabanków i stanu ich zaawansowania oczekuje Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku. W tamtejszej prokuraturze okręgowej nie jest obecnie prowadzone żadne takie śledztwo. Śledztwa dotyczące parabanków nie są też prowadzone w prokuraturach województwa lubuskiego – w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim.

Podsumowania zebranych przez PG z całego kraju informacji należy spodziewać się po weekendzie. Także w przyszłym tygodniu Krajowa Rada Prokuratury zajmie się wnioskiem PG o wyrażenie zgody na odwołanie prokuratora rejonowego Gdańsk-Wrzeszcz w związku ze sprawą Amber Gold. W zamieszczonym na stronie internetowej KRP projekcie porządku posiedzenia zapowiedzianego na 18-20 września kwestia dotycząca rozpatrzenia tego wniosku jest pierwszym punktem obrad.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl