Min. Gowin: ustawa o szkolnictwie wyższym otworzy przed uczelniami duże szanse

Ustawa o szkolnictwie wyższym otworzy przed uczelniami duże szanse – mówił w poniedziałek w Radiu Kraków wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pytany o zbliżający się Narodowy Kongres Nauki. Pochwalił także Uniwersytet Warszawski za to, że już potrafi wykorzystywać szanse.

Podczas Narodowego Kongresu Nauki we wrześniu w Krakowie wicepremier ma przedstawić projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Jarosław Gowin zaznaczył, że projekt był szeroko konsultowany z naukowcami i politykami, więc nikogo nie zaskoczy.

„Przed kongresem spotkam się z komisją edukacji. Posłowie prawicy się zapoznają z projektem” – zapowiedział i podkreślił, że ustawa otworzy duże szanse przed polskimi uczelniami.

„Te szansie niektóre uczelnie potrafią wykorzystać” – powiedział szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego i jako przykład podał Uniwersytet Warszawski, który w rankingu szanghajskim awansował o ponad 100 pozycji.

Pytany, dlaczego UW potrafił się wspiąć w rankingu, a UJ – nie, odpowiedział:

„UW aktywnie przygotowuje się do nowych rozwiązań. Oni ściągają z całego świata zdolnych naukowców, którzy publikują w prestiżowych czasopismach. Ten wzrost UW jest zasłużony. Mam nadzieję, że tak się stanie też z UJ”.

UW w rankingu szanghajskim, obejmującym 500 najlepszych uczelni, zajął pozycję bliską 300. miejsca. UJ zajmuje miejsce w pierwszej połowie piątej setki zestawienia.

PAP/RIRM

drukuj