fot. flickr.com

Dostęp do dentysty dla każdego ucznia

Od tego roku uczniowie mają mieć dostęp do stomatologa. A wszystko z powodu ustawy dotyczącej opieki zdrowotnej. W zdecydowanej większości szkół nie ma jednak gabinetów dentystycznych.

Ustawa dotycząca opieki zdrowotnej nad uczniami wprowadza obowiązek zagwarantowania uczniom możliwości korzystania z opieki stomatologa.

– Celem ustawy jest poprawienie stanu zdrowia dzieci, dzieci w wieku szkolnym – zaznaczył Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Problem próchnicy u dzieci narasta. Potwierdzają to dentyści.

-W ubiegłym roku, kiedy przebadaliśmy ponad 400 dzieci okazało się, że 46 procent z nich ma próchnicę. Wydaje mi się, że jest to duży problem – tłumaczyła stomatolog Alicja Borowiak.

Pani Alicja pracuje w gabinecie stomatologicznym w jednej ze szkół podstawowych w Ostrowie Wielkopolskim. W Wielkopolsce z usług szkolnego dentysty można korzystać w 62 szkołach. W większości szkół w Polsce nie ma jednak takich gabinetów.

– Ustawa nie wymaga tego, żeby gabinet dentystyczny mieścił się w szkole, dlatego taką usługę mogą zapewniać czy to dentobusy, czy to gabinety stomatologiczne znajdujące się w pobliżu szkoły – powiedziała Ewa Jemielity, radna z Poznania.

Wicekurator Oświaty w Poznaniu tłumaczy dyrektorom szkół jakie kroki powinni podjąć, aby wywiązać się z ustawy.

– Uczniowie mają wiedzieć, gdzie, w jakim miejscu, jest taka opieka stomatologiczna zapewniona. Obowiązek informacyjny spoczywa na dyrektorze szkoły – mówił Zbigniew Talga.

Ostatnie badania pokazują, że w naszym kraju ponad 90 procent dorosłych Polaków ma próchnicę. A chore, zaniedbane zęby mogą być przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych.

TV Trwam News

drukuj