fot. flickr.com

CBOS: Większość Polaków opowiada się za reformą edukacji

Większość Polaków opowiada się za reformą edukacji – wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Badanie wskazuje, że za reformą edukacji, która zakłada powrót do dawnego modelu szkolnictwa, opowiada się blisko 60 procent ankietowanych. Co czwarty Polak jest przeciwny zmianom.

Sondaż CBOS badał także opinie dotyczące wprowadzania zmian przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ok. 30 procent Polaków boi się, że tempo reformy może niekorzystnie wpłynąć na jakość zmian. Poseł Ryszard Bartosik, wiceprzewodniczący sejmowej podkomisji stałej do spraw finansów samorządowych, podkreślił, że obawy dotyczą m.in. miejsc pracy dla nauczycieli. Dodał, że są one nieuzasadnione.

– Oczywiście wszystko, co nowe rodzi obawy. Niektórzy nauczyciele boją się, że stracą pracę, niemniej mamy zapewnienie Ministerstwa Edukacji Narodowej, że zwolnień nie będzie. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że wszystkie problemy związane z pracą, edukacją zaczynają się od tego, że mamy od lat niż demograficzny. Ale przecież i temu staramy się zaradzić poprzez program 500 plus. Niestety, na to potrzeba czasu. Rozumiem, że zmiany rodzą obawy, jednak na razie nie zwalniamy nauczycieli i nie mamy zamiaru ich zwalniać. Jedni są zadowoleni, a inni nie. Realizujemy swój program, o którym głośno mówiliśmy w kampanii wyborczej – zaznaczył poseł.

Pod koniec marca przeciwnicy reformy edukacji zapowiadają przeprowadzenie strajku. W ramach protestu część rodziców decyduje się na nieposyłanie swoich podopiecznych do szkół.

Inicjatywę koordynuje komitet tworzony przez rodziców m.in. z koalicji „Nie dla chaosu w szkole”. W organizację protestów włączają się „Gazeta Wyborcza” i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

RIRM

drukuj