E. Rafalska: Sytuacja FUS nie jest gorsza niż w poprzednich latach

Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest gorsza niż w poprzednich latach, gdy było wyższe bezrobocie – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, dodając jednocześnie, że nic dramatycznego się nie dzieje.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej skomentowała w Polskim Radiu doniesienia, o których poinformowała dziś „Rzeczpospolita”: że w 2018 roku na wypłaty emerytur może zabraknąć nawet 63 mld zł.

To najgorszy z trzech scenariuszy przygotowanych w ZUS, w efekcie najnowszej prognozy wpływów i wydatków FUS na najbliższe pięć lat. Minister Elżbieta Rafalska wskazuje, że ten wariant opiera się o nieprawdopodobne wskaźniki.

– Otóż wariant pesymistyczny mówi, że bezrobocie będzie wynosiło prawie 10 proc., co jest nieprawdopodobne, bo mamy najlepszą sytuację na rynku pracy. Wariant pesymistyczny zakłada, że 100 proc. osób pójdzie i skorzysta ze świadczenia emerytalnego, a wiemy, że korzysta z tego 82 proc., a ja jestem przekonana, że skorzysta z niego jeszcze mniej. Mówię o tym, że wzrost gospodarczy będzie tam 1 czy 2 procent, a wiemy, że poprawia się koniunktura – mówiła minister.

Optymistyczny scenariusz przewiduje natomiast, że mimo nabycia od 1 października bieżącego roku prawa do świadczenia z ZUS przez dodatkowe 350 tys. osób, do 47 mld zł zmniejszy się dziura finansowa w zakładzie. Scenariusz pośredni zakłada, że deficyt w przyszłym roku wyniesie prawie 55 mld złotych.

RIRM

drukuj