Prezydent Duda: Słowenia to b. ważny element w relacjach Państw Trójmorza

Słowenia to bardzo ważny element w relacjach Państw Trójmorza – powiedział dziś prezydent Andrzej Duda w stolicy tego kraju – Lublanie. Prezydent Wyraził przekonanie, że pierwsze umowy dotyczące rozwoju infrastruktury między Polską a Słowenią zostaną podpisane w lipcu.

Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że otrzymał pozytywną odpowiedź od prezydenta Słowenii Boruta Pahora w kwestii lipcowego szczytu Państw Trójmorza, który odbędzie się w Warszawie. Zaznaczył, że Słowenia jest niezwykle ważnym elementem tego gospodarczego projektu, jakim jest grupa Państw Trójmorza.

To jest projekt, który ma zacieśniać współpracę gospodarczą pomiędzy naszymi krajami poprzez budowanie infrastruktury komunikacyjnej, energetycznej pomiędzy krajami Europy Środkowej i tutaj Słowenia ze swoimi portami, z Koprem przede wszystkim, stanowi bardzo ważny element w tych relacjach (…) Jestem przekonany, że pierwsze umowy dotyczące rozwoju infrastruktury właśnie w ramach tych naszych rozmów i tych porozumień zostaną zawarte pomiędzy przedsiębiorcami już w lipcu w czasie szczytu Państw Trójmorza w Polsce” – mówił prezydent Duda.

Jak zaznaczył, chciałby, żeby powstały sprawne połączenia kolejowe oraz połączenia sieciami dróg ekspresowych i autostrad pomiędzy Słowenią a Polską, które spowodują, że Polska i Słowenia staną się znacznie bardziej atrakcyjnym gospodarczo i turystycznie regionem świata i Europy.

Prezydent poinformował, że rozmawiał z prezydentem Słowenii również o sprawach europejskich.

Są pewne elementy, w których Polska i Słowenia mają różne spojrzenia i różne wizje, ale proszę też pamiętać, że jesteśmy państwami o odmiennej charakterystyce, w związku z tym mamy też odmienne spojrzenia na pewne kwestie i to ma charakter zobiektywizowany” – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił jednocześnie, że jest kilka fundamentalnych spraw, w których Polska i Słowenia mówią jednym głosem.

Jako te kraje, które dążą do tego, żeby być rozwinięte tak jak kraje Europy Zachodniej, chcielibyśmy europejskiej jedności, chcielibyśmy tego, aby w Europie zachowane zostały te podstawowe elementarne wspólności, ale chcielibyśmy, aby zachowane zostały w Europie także te podstawowe i elementarne wolności, które są dla naszych obywateli tak ważne” – mówił Prezydent RP.

Andrzej Duda poinformował również, że rozmowy z prezydentem Słowenii dotyczyły też kwestii migracyjnych.

Tutaj jesteśmy zgodni co do współdziałania państw europejskich, co do konieczności wspólnego wspierania się, takiej koniecznej solidarności w strzeżeniu zewnętrznych granic UE przy jednoczesnej woli jak najlepszego funkcjonowania strefy Schengen i żeby w ramach możliwości w ramach UE ta strefa w przyszłości mogła być rozszerzana także o te kraje, które w niej nie są” – powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że odbędzie jeszcze w trakcie swojej wizyty w Słowenii rozmowy z premierem Słowenii Miro Cerarem i przewodniczącym parlamentu Słowenii.

Zaznaczył, że będzie chciał zwrócić się do premiera Słowenii o poparcie dla kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

PAP/RIRM

drukuj