PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent A. Duda zakończył wizytę w Królestwie Niderlandów

Prezydent Andrzej Duda zakończył swoją dwudniową wizytę w Królestwie Niderlandów. Dziś spotkał się z premierem Holandii Markiem Ruttem i przewodniczącym holenderskiego Senatu.

Brexit, współpraca gospodarcza, ochrona klimatu i przyszły unijny budżet – to główne tematy, które poruszyli prezydent Andrzej Duda i premier Holandii. Prezydent Polski liczy na pogłębienie współpracy między Polską a Królestwem Niderlandów.

– Inwestycje holenderskie w Polsce są ogromne, mam nadzieję, że będą także rosły inwestycje polskie w Holandii – powiedział Andrzej Duda.

Wzajemna kooperacja wynika z przynależności do europejskiej wspólnoty – zaznaczył premier Holandii Mark Rutte.

– Oba nasze kraje są beneficjentami europejskiej współpracy. Jesteśmy powiązani wspólnymi zasadami. Zobowiązują one nas do szybszego działania w obszarach wspólnego wysiłku, w dobrych i złych czasach – mówił Mark Rutte.

Prezydent Duda podkreślił konieczność dyskusji nad podwójną jakością produktów w Europie.

– To są dzisiaj te kwestie, które w największym stopniu interesują i zaprzątają nas – polityków, ale są także bardzo istotne dla naszych obywateli – zauważył Andrzej Duda.

Polski prezydent spotkał się także z przewodniczącym holenderskiego Senatu, prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz dyrektorem generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

 – Te dwie instytucje są częścią systemu międzynarodowego Narodów Zjednoczonych, które Polska bardzo wspiera, w których Polska jest bardzo aktywna. Polska swoje członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ poświęciła promowaniu idei prawa międzynarodowego jako gwaranta pokoju na świecie – mówił szef gabinetu prezydenta minister Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda wziął także udział w podpisaniu porozumienia między portem Szczecin-Świnoujście a portem w Rotterdamie.

– To porozumienie o inwestowaniu wzajemnym, o wspieraniu się w innowacjach, rozbudowie. Unowocześnienie portów jest niezwykle dla nas ważne, ponieważ my stawiamy na to, by polska gospodarka morska, w tym polski handel morski, rozwijał się właśnie poprzez takie partnerstwo z portem w Rotterdamie, który wyznacza standardy – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Wcześniej podobne porozumienie z holenderskim portem podpisał port w Gdańsku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl