Prezydent za przedłużeniem możliwości stosowania papierowej dokumentacji akcyzowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym i prawa celnego – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowela zakłada przedłużenie do końca 2019 r. możliwości stosowania papierowego dokumentu dostawy w przypadku niektórych wyrobów zwolnionych z akcyzy.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i prawa celnego złożyła w Sejmie grupa posłów PiS, ale został on poparty przez rząd.

Jak mówił podczas sejmowej debaty sprawozdawca Wiesław Janczyk (PiS), chodzi o wprowadzenie regulacji przejściowej, przedłużającej do końca 2019 roku papierowego dokumentu dostawy do przemieszczeń na terytorium kraju wyrobów zwolnionych z podatku akcyzowego lub objętych zerową stawką akcyzy. Obecnie ten przepis obowiązuje tylko do końca roku.

Dodał, że chodzi o takie produkty jak np. gaz LPG czy paliwo lotnicze.

Podkreślał, że chodzi o wydłużenie vacatio legis przepisu, ale zarazem realizacja postulatów sygnalizowanych przed przedsiębiorców. Zgłaszali oni bowiem, jak mówił Wiesław Janczyk, problemy z dostosowaniem na czas do elektronicznego systemu EMCS, co może skutkować zaburzeniem dostaw wyrobów akcyzowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl