fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. A. Kwiatkowski: Prezydent Andrzej Duda od początku swojej prezydentury zwraca uwagę na patriotyzm gospodarczy

Prezydent Andrzej Duda od początku swojej prezydentury zwraca uwagę na patriotyzm gospodarczy. Przecież „Kongresy 590” co roku organizowane w Jasionce pod Rzeszowem – one właśnie już w swojej nazwie mają „590”. To jakby prefiks, pierwsze cyfry produktu wskazujące, że powstał on w Polsce. Działania, które były i są podejmowane w ramach budowania polskiego patriotyzmu, przynoszą efekt – mówił prezydencki minister Adam Kwiatkowski w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Wsparcie polskich przedsiębiorców, borykających się z trudami działalności gospodarczej podczas pandemii COVID-19, było tematem wideokonferencji, w której uczestniczył w środę prezydent Andrzej Duda. Prezydencki minister Adam Kwiatkowski zwrócił uwagę, że obecne czasy to z jednej strony walka o zdrowie i życie Polaków, a z drugiej strony czas wzmożonej walki o stan polskiej gospodarki.

– Możemy powiedzieć, że te czasy w których teraz żyjemy, to z jednej strony walka o zdrowie, walka o życie Polaków, ale z drugiej strony też walka o gospodarkę. To są działania, które są podejmowane w różnych aspektach po to, by chronić tych wszystkich, którzy zostali dotknięci przez epidemię. Od początku pan prezydent Andrzej Duda bardzo aktywnie się do tych działań włączył na różnych polach, zgłaszając swoje propozycje zmian do tej tarczy, która ma chronić polską gospodarkę, ale też inne działania – to już druga telekonferencja w ramach akcji „Kupuj świadomie – wspieraj polski produkt”. Pierwsza była zorganizowana ze środowiskiem producentów rolnych, rolnikami, tymi którzy dostarczają żywność – rozpoczął gość Radia Maryja.

Ta wczorajsza telekonferencja to już dyskusja w gronie przedsiębiorców – kontynuował Adam Kwiatkowski.

– O tym, w jaki sposób firmy, które prowadzą, są dotknięte przez epidemię, jak oni w tych nowych warunkach starają się działać, na jakie natrafiają bariery. Trzeba bardzo mocno podkreślić, dlaczego tak ważne jest, by Polacy, decydując o zakupach, decydując o tym, jakie produkty kupią, brali pod uwagę produkty produkowane w Polsce. One nie tylko powinny być kupowane dlatego, że są produktami wyprodukowanymi tutaj w Polsce, ale przede wszystkim powinny być kupowane, bo są produktami, które mają bardzo dobrą jakość, mają dobrą cenę. Te nasze decyzje, że kupujemy produkty wyprodukowane tu w Polsce, dają szansę dalszego działania polskim przedsiębiorcom i powodują, że pieniądze, które przeznaczamy na te produkty – w zdecydowanej większości zostają w Polsce – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Prezydent Andrzej Duda właściwie od początku swojej prezydentury zwraca uwagę na patriotyzm gospodarczy – zaakcentował.

– Przecież „Kongresy 590” co roku organizowane w Jasionce pod Rzeszowem – one właśnie już w swojej nazwie mają „590”. To jakby prefiks, pierwsze cyfry produktu wskazujące, że powstał on w Polsce. Działania, które były i są podejmowane w ramach budowania polskiego patriotyzmu, przynoszą efekt. Co roku coraz więcej konsumentów decyduje się na kupno coraz większej ilości produktów, które są produkowane w Polsce. Rzeczywiście teraz jest ten moment, w którym powinniśmy na to zwrócić uwagę w sposób szczególny, bo wiele firm bez naszych decyzji inwestycyjnych, bez tego, że decydujemy się na kupno polskiego produktu, nie przetrwa – powiedział minister Adam Kwiatkowski.

Gość Radia Maryja mówił, że jeśli „zmienimy poziom konsumpcji gospodarstwa domowego w Polsce o jeden procent, to w polskiej gospodarce może zostać sześć miliardów złotych”.

– Jeśli ta konsumpcja by się dalej utrzymywała na tym samym poziomie, na którym była. Jeden procent to sześć miliardów złotych. To są olbrzymie kwoty. Każdy z nas musi mieć świadomość, że decydując o wyborze produktu, być może decyduje o życiu czy działaniu jakiegoś przedsiębiorcy. Być może będzie miał wpływ na to, że on będzie mógł dalej trwać i swoją działalność kontynuować, a wreszcie płacić w Polsce podatki i tym samym nasza gospodarka w sposób łagodniejszy przejdzie tę kryzysową sytuację, z jaką mamy do czynienia. Dlatego właśnie pan prezydent bierze udział w tych telekonferencjach i mówi o tym, jak ważne jest wsparcie dla polskich przedsiębiorców i rolników – oznajmił polityk.

Prezydent Andrzej Duda promuje polską gospodarkę także poza granicami naszej ojczyzny.

– To był jeden z elementów polityki zagranicznej, dyplomacji gospodarczej, ale też – co ważne i trzeba w tej chwili podkreślić – wizyty pana prezydenta w różnych ważnych dla polskiej gospodarki przedsiębiorstwach w Polsce. To też nagroda gospodarcza pana prezydenta przyznawana corocznie w Rzeszowie, to wiele działań, które wspierały i wspierają do dzisiaj gospodarkę i wiele działań, które już przyniosły konkretne efekty. Mówią o tym ci przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w gronie firm, które mogły z panem prezydentem uczestniczyć w zagranicznych wyjazdach, otrzymali od pana prezydenta nagrodę, czy brali udział w wielorakich projektach realizowanych w Pałacu Prezydenckim. Dziś z nimi za pośrednictwem wideokonferencji pan prezydent rozmawia, słucha ich głosu. W tych spotkaniach uczestniczy też pani premier Emilewicz. Dzięki temu rozwiązania, które są wprowadzone w ramach kolejnych edycji tarczy antykryzysowej, trafiają do większej liczby potrzebujących i rozwiązują wiele problemów, przed którymi stają ci, którzy dzisiaj kierują różnego typu przedsiębiorstwami w Polsce – podsumował minister Adam Kwiatkowski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ministra Adama Kwiatkowskiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj