fot. twitter.com/DanielObajtek

[TYLKO U NAS] Opozycja krytykuje Orlen za wspieranie WOT. D. Obajtek: Pomagamy wszystkim. Radzę opozycji zająć się kryzysem. Trzeba dać coś od siebie, a nie tylko kłapać i obrażać wszystkich wkoło

Pomagamy wszystkim. Teraz opozycja krytykuje, że wspieramy społeczników. Niech się opozycja opamięta. Pamiętam kryzys w 2008 roku, w 2014 roku kiedy rządziła opozycja. Ceny paliw sięgały 6 złotych. Miliony ludzi było na bezrobociu. Problemy. Drożyzna. Co wtedy dała opozycja? – mówił w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Odniósł się w ten sposób do ataków opozycji ws. programu lojalnościowego, dzięki któremu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają zniżki paliwowe na stacjach Orlen.   

PKN Orlen w czasie epidemii angażuje się w różnego rodzaju akcje pomocowe. Koncern produkuje i sprzedaje na swoich stacjach m.in. płyn dezynfekujący. [czytaj więcej]

Jak zaznaczył prezes Daniel Obajtek, kapitał zawsze ma narodowość i właśnie takie sytuacje jak obecna – kryzys gospodarczy – najbardziej to ukazują.

– Kapitał, który jest związany z rynkiem. Kapitał, który ma narodowość zawsze z tym rynkiem będzie związany i zawsze ten rynek będzie chronił. Jeżeli jest kapitał spoza, to będzie robił tylko i wyłącznie biznes. Natomiast będzie inwestował tam, gdzie jest jego rodzimy rynek, bo każdy najbardziej inwestuje w swój rodzimy rynek (…). My w czasie kryzysu bardzo mocno inwestujemy w rodzimy rynek, ponieważ to jest rynek, który jest najbardziej pewny dla nas, najbardziej bezpieczny. I te wszystkie programy, które realizujemy, choćby „Tanie tankowanie” na naszych stacjach, robimy po to, żeby nasz rynek chronić, bo my z tego rynku żyjemy – powiedział.

Od 14 kwietnia działa program lojalnościowy, dzięki któremu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uzyskają zniżki na paliwo. [zobacz]

https://twitter.com/DanielObajtek/status/1250075592554352642

Należy zauważyć, że terytorialsi bardzo zaangażowani są w pomoc różnym grupom społecznym podczas epidemii, m.in. pomagają osobą starszym i domom pomocy społecznej. [więcej]

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1250447469525303297

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że głosy płynące z różnych środowisk, powielające treści, że koncert wspiera rzekomo tylko WOT pomijając inne grupy i środowiska – są kłamstwem.

– Radzę się tym osobom zająć kryzysem. Radzę się zająć tym, by dali coś od siebie, a nie wiecznie krytykowali osoby, które chcą w tym pomóc. Trzeba zacząć od siebie, coś dać od siebie, a nie tylko kłapać i obrażać wszystkich wkoło. (…) W Polsce są najtańsze ceny paliw w Europie. Dzielimy się z Polakami marżą byśmy wspierali gospodarkę w tych trudnych czasach. To, że są ceny paliw tańsze, są tańsze dla wszystkich. Dla wszystkich nas Polaków. Dla wszystkich grup zawodowych. I to nie podlega jakiejkolwiek  wątpliwości. Nikt nawet nie ośmieli się z opozycji powiedzieć, że paliwa w Polsce są drogie, bo są najtańsze w Europie. I w ten sposób Orlen pomaga całej gospodarce – podkreślił Daniel Obajtek.

– Jeżeli chodzi o pomoc, o programy lojalnościowe, to dotyczą one społeczników. I pragnę zaznaczyć, że taki sam program lojalnościowy rok temu otrzymali strażacy. Nie wszyscy, ale strażacy będący w Krajowym Systemie Bezpieczeństwa. Otrzymali karty, które uprawniają ich do tańszego tankowania. Zarówno strażacy jak i Wojska Obrony Terytorialnej to są społecznicy. Żołnierze WOT to także społecznicy, więc również daliśmy następnej grupie, jaką są. To jest program tzw. biznesowo-społeczny. I my również przez to zwiększamy sobie ilość klientów. Bardzo mocno pobudzamy stacje lokalne – dodał rozmówca.

Daniel Obajtek zaznaczył, że PNK Orlen pomaga nie tylko poprzez tańsze ceny paliw.

– Fundacja Orlen masę środków przeznacza na szpitale, które leczą wszystkich. Następne, to 100 mln zł, które zaangażowaliśmy na zakup masek, kombinezonów, samochodów, dopłat do paliw. Choćby nawet dziś przeznaczyliśmy na Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie 150 tys. zł na zakontraktowanie paliwa. To jest dożywianie kierowców, którzy kiedyś stali na granicach, poprzez spółkę Orlen Deutschland, gdzie wydaliśmy 25 ton żywności. To jest akcja, która cieszy się popularnością. Wydaliśmy 350 tys. gorących napojów na naszych stacjach za darmo. I te napoje były wydane służbom medycznym i służbom mundurowym, które walczą z koronawirusem. Pomagamy wszystkim. Więc teraz, w momencie, kiedy ktoś – opozycja krytykuje, że daliśmy społecznikom, to niech się opozycja opamięta. Pamiętam kryzys w 2008 roku, w 2014 roku. Opozycja wtedy rządziła. Zadaję pytanie: co opozycja wtedy dała społeczeństwu?. Jakie ceny paliw wtedy mieliśmy? Sięgały one praktycznie ok. 6 złotych. Miliony ludzi było na bezrobociu. Problemy. Drożyzna. Co wtedy dała opozycja? – zauważył gość audycji „Aktualności dnia”.    

https://twitter.com/PKN_ORLEN/status/1247432771724816385

Ok. 300 rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczych, które współpracują z Fundacją Orlen, może ubiegać się o grant w wysokości do 3 tys. zł na zakup sprzętu elektronicznego pomagającego w domowej edukacji. [czytaj więcej]

 – Mamy dziesiątki projektów, które realizujemy, nie jestem w stanie wszystkiego wymienić. Było dożywianie na granicach kierowców różnych narodowości. Była kwestia 100 mln zł z Fundacji Orlen. Są różne akcje. Robimy dziesiątki akcji i to zarówno w czasie koronawirusa, jak i nie tylko. Program „[Moje miejsce na ziemi]”, gdzie stara się tysiące stowarzyszeń pozarządowych z małych miejscowości o granty. Robimy akcję „Orlen dla strażaków”. To też potężna akcja, gdzie masa jednostek otrzymuje pieniądze. To jest normalne zadanie dużego narodowego biznesu. Oczywiście biznes ma zarabiać i my zarabiamy, bo w ciągu 4 lat zarobiliśmy 23 mld złotych. A w czasach Platformy, dość, że była taka drożyzna, to przez 8 lat zarobili ponad 2 mld złotych. To proszę sobie porównać. Potrafimy robić biznes, ale biznes musi mieć ludzką twarz – podsumował Daniel Obajtek.

Prezes PKN Orlen apelował, by szczególnie w czasach epidemii koronawirusa patriotyzm gospodarczy był mocniejszy, by kupować polskie produkty, bo „to pomoże szybciej wyjść z tego kryzysu”.

Na początku kwietnia prezydent Andrzej Duda zachęcał Polaków do włączenia się w akcję „Kupuj świadomie produkt polski”. Jak powiedział, wspiera to rozwój naszej gospodarki, wspiera walkę z kryzysem. [zobacz]

 Całą rozmowę z Danielem Obajtkiem z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

  

  

 

drukuj