fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Orlen wyda 140 mld zł na inwestycje w trzech głównych filarach

Ogłosiliśmy strategię na następne 10 lat. To mocny plan inwestycyjny, który pokazuje siłę Orlenu. Wydamy 140 mld zł na inwestycje w w trzech głównych filarach. (…) Powstanie krwiobieg biznesu, który będzie się napędzał i będzie inwestował w polską gospodarkę. (…) To budowanie silnego, narodowego koncernu, który liczy się na świecie – podkreślił w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek zaznaczył, że „PKN Orlen jest firmą multienergetyczną, która jest budowana z wielką dynamiką. Orlen to rafineria, petrochemia, energetyka, biododatki do paliw, a nawet asfalty, nawozy czy sprzedaż detaliczna”.

– Ogłosiliśmy strategię na następne 10 lat. To mocny plan inwestycyjny, który pokazuje siłę Orlenu. Wydamy 140 mld zł na inwestycje w trzech głównych filarach. Po pierwsze, optymalizację segmentów, w których jesteśmy – mamy rafinerie, petrochemie, musimy jak najwięcej wycisnąć z baryłki ropy. (…) Po drugie, rozwój strategicznych inwestycji. Będziemy rozwijać się w zakresie nisko i zeroemisyjnych źródeł. Jedną z największych inwestycji będzie farma na Bałtyku. (…) Powstanie krwiobieg biznesu, który będzie się napędzał i będzie inwestował w polską gospodarkę. Do wszystkich procesów jesteśmy przygotowani, część z nich mamy rozpoczęte. To budowanie silnego, narodowego koncernu, który liczy się na świecie – wskazał gość Radia Maryja.

Trzeci filar to badania i rozwój. Badania prowadzone są m.in. nad alternatywnymi paliwami. Nie jest tak, że będziemy je od razu wprowadzać. Musimy powoli iść z trendami na świecie – zaznaczył.

– Jeżeli ma być taka sytuacja, że będą samochody wodorowe i elektryczne, to na stacjach musimy mieć wodór i ładowarki elektryczne. (…) Nie wydamy pieniędzy od razu na postawienie ładowarek wodorowych i elektrycznych, ale musimy być do tego uwarunkowania rynku przygotowani. Na to wydajemy najmniejsze pieniądze – powiedział prezes PKN Orlen.

Daniel Obajtek zaznaczył, że „cały czas rozwijany jest segment detaliczny. Orlen buduje coraz więcej stacji, a przecież to nie tylko sprzedaż paliwa, ale także sklepy i gastronomia”.

– Kupując Ruch bardzo mocno rozwijamy detal. Będą powstawały nowe bryły kiosków. Niedługo zrobimy ich prezentację. To nie jest ostatnie słowo ze względu na rozbudowę sieci detalicznej. W strategii mamy wpisane, że chcemy mieć 3,5 tysiąca kiosków. Spowoduje to, że będziemy mogli rozbudowywać usługi kurierskie, będziemy mogli mieć paczkę i urządzenia, które będą zautomatyzowane, jeżeli chodzi o odbiór przesyłek. Będziemy budować usługi e-commerce. Cały czas będziemy rozszerzać sieć detaliczną – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z prezesem Danielem Obajtkiem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj