fot. flickr.com

RCB: Kolejna osoba zatruta czadem; jedna zmarła z wychłodzenia

W niedzielę – jak wynika z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – jedna osoba zatruła się czadem i także jedna osoba zmarła z wychłodzenia – poinformowała w poniedziałek instytucja.

Jak przekazano, w niedzielę na terenie kraju odnotowano jedne przypadek zgonu w wyniku wychłodzenia w miejscowości Dulcza Mała (woj. podkarpackie). Od 1 listopada Komenda Główna Policji odnotowała dwa zgony w wyniku wychłodzenia. Służby jak co roku w sezonie jesienno-zimowym apelują, aby ubierać się stosownie do pogody, nie rozgrzewać się alkoholem i dzwonić pod nr alarmowy 112, w sytuacji, kiedy ktoś może potrzebować pomocy.

W niedzielę odnotowano też jeden przypadek zgonu w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w miejscowości Aleksandrów Łódzki (woj. łódzkie). Od 1 października Państwowa Straż Pożarna odnotowała 10 zgonów w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a także strażacy jak zawsze przypominają, że tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny. Dlatego jest nazywany „cichym zabójcą”. Skutecznym sposobem ochrony są czujniki czadu, które wykryją nawet niewielkie jego stężenie i natychmiast to zasygnalizują.

PAP

drukuj