fot. PAP/Leszek Szymański

Resort klimatu planuje wprowadzić podniesienie tzw. obowiązku OZE do 12,5 procent. D. Obajtek: To zabije przemysł i jego konkurencyjność

Europoseł Daniel Obajtek ocenia, że podniesienie tzw. obowiązku OZE do poziomu ponad 12 proc. uderzy w przemysł. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotował resort klimatu. Planuje w nim podniesienie w 2025 r. tzw. obowiązku OZE do poziomu 12,5 proc. z 5 proc. w 2024 roku.

Pomysł krytykują odbiorcy przemysłowi, którzy postulują obniżenie tego poziomu do 2 proc. w latach 2025-2027.

Europoseł PiS, Daniel Obajtek, wyraził poparcie dla tego postulatu. Wskazał, że proponowane przez resort klimatu podniesienie poziomu tzw. obowiązku OZE to zła wiadomość dla biznesu.

To zabija przemysł i jego konkurencyjność. Cena energii pójdzie 18 proc. do góry. Przemysł proponuje 2 procent. To jest dobra propozycja. Nie zabijajmy polskich firm, polskiego przemysłu, bo te, które jeszcze są w stanie wytrzymać, nie będą działać i inwestować w Polsce. Będą inwestować poza Europą. To jest zła wiadomość dla biznesu – powiedział Daniel Obajtek.

Organizacje producentów energii odnawialnej apelują z kolei o jeszcze większe podniesienie poziomu obowiązku. Wnioskują o określenie go na co najmniej 18 procent.

Zgodnie z ustawą o OZE sprzedawcy energii elektrycznej muszą się legitymować zakupieniem określonego wolumenu energii potwierdzonej świadectwami pochodzenia.

By zrealizować ten obowiązek, odbiorcy kupują certyfikaty na giełdzie bądź bezpośrednio u producentów „zielonej” energii.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl