fot.flickr

USA: trzech działaczy pro-life skazanych za blokowanie placówki zabijającej nienarodzone dzieci

Trzech działaczy pro-life zostało skazanych w USA za naruszenie ustawy Freedom of Access to Clinic Entrances (FACE) z powodu udziału w blokadzie placówki aborcyjnej w stanie Tennessee w 2021 roku. James Zastrow, Eva Zastrow i Paul Place to kolejne osoby ukarane za to, że chciały chronić życie najbardziej bezbronnych dzieci.

ABC News podało, że James Zastrow, Eva Zastrow i Paul Place zostali skazani na 90 dni aresztu domowego i trzy lata w zawieszeniu za blokadę placówki aborcyjnej Carafem Health Center w Mt. Juliet w stanie Tennessee.

Wyrok dla Evy Edl, starszej działaczki pro-life, która również została uznana za winną udziału w tej akcji, został odroczony do sierpnia. Edl ma obecnie 89 lat, a jako 11-letnia dziewczynka została ocalona z komunistycznego obozu śmierci w Jugosławii.

Decyzja sądu zapadła po dochodzeniu FBI i oskarżeniu przez prokuraturę, co doprowadziło w kwietniu do uznania czterech liderów pro-life i siedmiu innych osób winnymi zarzutów karnych przeciwko ustawie FACE.

W kwietniowym komunikacie prasowym, wydanym przez prokuraturę, stwierdzono, że dowody wykazały, iż protestujący liderzy naruszyli ustawę FACE, stosując fizyczną przeszkodę przez kilka godzin, aby ingerować w pracę pracowników placówki oraz pacjentek.

Blokada została udokumentowana na filmie z 5 marca 2021 r. opublikowanym na Facebooku. Na nagraniu widać dużą grupę działaczy pro-life, od osób starszych po małe dzieci, wchodzących do placówki aborcyjnej i blokujących drzwi. Na filmie widać, jak śpiewają i modlą się, podczas gdy policja żąda, aby opuścili placówkę. Niektórzy stosują się do żądań policji, ale inni nie, co skutkuje ich aresztowaniem.

Czy amerykańscy liderzy pro-life są celowo atakowani przez FBI?

Dyrektor FBI, Christopher Wray, podczas przesłuchania przed Komisją Sądowniczą Izby Reprezentantów w Kongresie USA zaprzeczył, że biuro FBI za czasów prezydenta Joe Bidena atakowało liderów pro-life. Twierdził, że od czasu uchylenia orzeczenia w sprawie Roe przeciwko Wade w 2022 roku skupiało swoją uwagę przede wszystkim na obserwowaniu ekstremistów proaborcyjnych, a nie liderów pro-life.

Ustawa FACE została podpisana przez prezydenta Billa Clintona w 1994 r. Nakłada ona kary na osoby, które zostają skazane za przemoc, groźby, szkody i utrudnianie w celu ograniczenia dostępu do placówek, gdzie zabija się nienarodzone dzieci; miejsc kultu i centrów pomocowych dla kobiet w ciąży.

Kilku republikanów zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie wzywało do uchylenia ustawy FACE, ponieważ ich zdaniem jest stosowana nieproporcjonalnie – głównie przeciwko liderom pro-life, ale pomija sprawców napadów na parafie i centra pomocowe dla kobiet.

Ustawa FACE spotkała się również z krytyką za umożliwienie orzekania surowych wyroków wobec osób, które naruszały jej przepisy, ale bez stosowania przemocy, jak w sytuacji Paulette Harlow, 75-letniej chorej kobiety, która została skazana na dwa lata więzienia.

Według Daily Caller, 97 proc. wszystkich 211 spraw prowadzonych w oparciu o ustawę FACE dotyczyło tylko liderów pro-life.

hli.org.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl