fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Po zgodzie Dani na budowę Nord Stream 2 szczególną rolę zyskuje KE

Po wyrażeniu przez Danię zgody na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w duńskich wodach do szczególnej rangi urasta rola Komisji Europejskiej w negocjacjach na Ukrainie. Chodzi o to, żeby Ukraina była zabezpieczona przez kontynuację tranzytu przez swoje terytorium, aby tam nie zabrakło gazu – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości Maciej Małecki.

Dania wyraziła zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w duńskich wodach. Poseł Maciej Małecki oświadczył, że Polska „jednoznacznie stoi na stanowisku, że gazociąg ten jest szkodliwy dla europejskiego rynku gazu”.

– Zwiększa on polityczne oddziaływanie Rosji, szczególnie w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Najbardziej zagrożonym krajem jest Ukraina. (…) W tej sytuacji do szczególnej rangi urasta rola Komisji Europejskiej w negocjacjach na Ukrainie. Chodzi o to, żeby Ukraina była zabezpieczona przez kontynuację tranzytu przez swoje terytorium, aby tam nie zabrakło gazu. Pamiętajmy o tym, że jednym z celów gazociągu Nord Stream 2 jest ominięcie Ukrainy – wskazał polityk.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że „Polska dzięki konsekwentnej i systematycznej polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości jest bezpieczna od rosyjskich szantaży gazowych”.

– Realizujemy testament śp. Lecha Kaczyńskiego polegający na zapewnieniu bezpiecznych i nieprzerwanych dostaw gazu ze źródeł inne niż rosyjskie po konkurencyjnych cenach. (…) Budujemy gazociąg Baltic Pipe łączący nasze wybrzeże ze złożami gazu na Morzu Północnym i rozbudowujemy terminal w Świnoujściu. Te dwa projekty oraz planowany pływający terminal w Zatoce Gdańskiej stanowią naszą polisę bezpieczeństwa przed gazowym szantażem Gazpromu – podkreślił.

Poseł Maciej Małecki powiedział, że „gazociąg Nord Stream 2 jest szkodliwy z kilku powodów”.

– Po pierwsze, zakłóca rynek gazu w całej Europie. Po drugie, zwiększa rosyjskie wpływy w Europie Środkowo-Wschodniej. Po trzecie, w sposób bardzo mocny zagraża suwerenności Ukrainy. (…) Ważne jest, żeby projekt Nord Stream 2 nie uzyskiwał specjalnych odstępstw od przepisów zapewniających przejrzyste, równe zasady konkurencji, zapewniające równocześnie bezpieczeństwo energetyczne. Ważną sprawą będą też regulacje dotyczące funkcjonowania lądowej odnogi Nord Stream 2, czyli gazociągu Eugal, który będzie przebiegał wzdłuż polskiej zachodniej granicy, rozprowadzając gaz, który przypłynie gazociągiem Nord Stream 2 – wskazał polityk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl