fot. PAP/EPA

W. Putin: Zakończyło się układanie rur pierwszej nitki Nord Stream 2

W piątek zakończyło się układanie rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2; trwają prace przy drugiej nitce magistrali – poinformował w piątek prezydent Rosji Władimir Putin, występując na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

„Z przyjemnością informuję, że właśnie dziś, 2,5 godziny temu, zakończone zostało z powodzeniem układanie rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2. Prace przy drugiej nitce nadal trwają” – powiedział Władimir Putin na sesji plenarnej forum w Petersburgu.

Rosyjski prezydent poinformował też o gotowości funkcjonowania gazociągu na odcinku do tłoczni Sławianskaja. W ten sposób – jak dodał – Gazprom jest gotowy do zapełnienia Nord Stream 2 gazem.

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak mówił 3 czerwca, że do ukończenia całego projektu niezbędne jest jeszcze ułożenie około 100 km gazociągu. Dwie rosyjskie jednostki morskie – Akademik Czerski i Fortuna – prowadzą teraz prace nad układaniem rur po dnie Bałtyku.

Nord Stream 2 – dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec, ma transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

PAP

drukuj