fot. wikipedia.org

W Szwecji chcą zablokowania gazociągu Nord Stream II

Jak podaje portal biznesalert.pl w Szwecji coraz głośniej słychać postulaty odnośnie potrzeby zablokowania gazociągu Nord Stream II.

Europoseł Gunnar Hokmark z Europejskiej Partii Ludowej ocenił na łamach prasy, że rząd w Sztokholmie musi powiedzieć „nie” tej kontrowersyjnej inwestycji.

Szwedzki europoseł wskazuje, że Nord Stream II zagraża rozwojowi rynku gazu w Europie. Zaznacza też, że premier Szwecji ma wielką szansę zadziałać aby Nord Stream II nie powstał.

Europoseł Karol Karski zwraca uwagę, że w celu powstrzymania Nord Stream II należy działać wspólnie.

Kluczem do rozwiązania problemu jest podejmowanie wspólnych, skoordynowanych działań na forum Unii Europejskiej oraz niepodejmowanie żadnych działań, które są wymierzonymi w Unię Europejską jako całość. Niestety, Niemcy mają tendencję, że chcieliby Unię konstruować wokół tego co jest dla nich korzystne, nawet wtedy kiedy dzieje się to z ewidentną szkodą dla innych. Szkoda, że po tej stronie nie ma jakiejś głębszej refleksji – podkreśla Karol Karski.

Jutro w szwedzkim parlamencie ma się odbyć debata na temat Nord Stream II.

Nord Stream II to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Polska sprzeciwia się temu projektowi, podobnie jak kraje bałtyckie i Ukraina.

RIRM

drukuj