fot. PAP/Tomasz Gzell

Solidarna Polska chce przyspieszenia prac nad uchwałą wzywającą Niemcy do wycofania się z Nord Stream 2

Solidarna Polska chce, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu została przyjęta uchwała wzywająca Niemcy do zaprzestania budowy Nord Stream 2; zostanie dziś złożony wniosek do marszałek Sejmu o przyspieszenie prac nad projektem uchwały – poinformował wiceszef resortu klimatu, Jacek Ozdoba.

Projekt uchwały Sejmu wzywającej niemiecki rząd do zaprzestania budowy gazociągu Nord Stream 2 politycy Solidarnej Polski przedstawili we wrześniu ub.r., a przypomnieli o nim podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie.

„W dniu dzisiejszym składamy wniosek do pani marszałek (Sejmu) Elżbiety Witek o przyspieszenie procedowania uchwały, która od września leży w Sejmie w sprawie wezwania Republiki Federalnej Niemiec do natychmiastowego zaprzestania budowy antyeuropejskiego projektu o nazwie Nord Stream 2” – mówił wiceszef resortu klimatu i środowiska, poseł Solidarnej Polski, Jacek Ozdoba.

Jacek Ozdoba dodał, że treść projektu uchwały została wcześniej omówiona z koalicjantami Solidarnej Polski, PiS i Porozumieniem. Wiceszef resortu środowiska przypomniał o krytycznym stanowisku polskiego rządu, USA i Parlamentu Europejskiego wobec Nord Stream 2.

Podkreślił też, że głos Polski w tej sprawie jest niezwykle istotny zwłaszcza po niedawnych słowach prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera dla „Rheinische Post”, który bronił Nord Stream 2, argumentując, że „po trwałym pogorszeniu stosunków w ostatnich latach relacje energetyczne są prawie ostatnim pomostem między Rosją a Europą”.

„Obie strony muszą zastanowić się, czy ten most można całkowicie zburzyć (…). Jak mamy wpływać na sytuację, którą postrzegamy jako niedopuszczalną, kiedy odcinamy ostatnie połączenia?” – mówił prezydent RFN.

Poseł Solidarnej Polski podkreślił, że uchwała, którą przygotowało jego ugrupowanie, „jest przede wszystkim wyrazem solidarności z Europą”.

„Nord Stream 2 to nie jest projekt, który jest skierowany tylko przeciwko Polsce, ale przeciwko całej wspólnocie europejskiej, dlatego zasadne jest, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu taka uchwała została przyjęta ponad podziałami i Sejm wyraził swój stanowczy sprzeciw wobec tego antyeuropejskiego projektu” – mówił.

Jacek Ozdoba poinformował także, że w tej sprawie lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, rozmawiał dziś z prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim.

Z kolei poseł Norbert Kaczmarczyk podkreślał, że poparcie dla uchwały będzie testem dla polskiego parlamentu i opozycji.

„Jeżeli polski parlamentarzysta nie zagłosuje za tą uchwałą, tzn. że nie jest za jednością europejską, nie jest za tym, żeby Polacy mogli równo konkurować w Unii Europejskiej, a jest tylko i wyłącznie za interesem niemieckim” – mówił.

„Tutaj będzie swoistego rodzaju test, czy politycy Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Lewicy, Kukiz’15 zagłosują za uchwałą i będą za prawdziwą wspólnotą europejską i wyzbędą się tego kompleksu niemieckiego, wspierając tylko i wyłącznie, często gospodarkę niemiecką, niemieckie firmy, a przeciwstawią się wielkiemu reżimowi współpracy Rosji właśnie z Republiką Federalną Niemiec” – podkreślał Norbert Kaczmarczyk.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 24 i 25 lutego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl