fot. PAP/Darek Delmanowicz/Leszek Szymański

Solidarna Polska apeluje o usunięcie z Koalicji Obywatelskiej K. Jachiry i F. Sterczewskiego

Donald Tusk powinien doprowadzić do usunięcia z klubu Koalicji Obywatelskiej Klaudii Jachiry i Franciszka Sterczewskiego za ich zachowania wobec kryzysu granicznego – powiedzieli posłowie Jacek Ozdoba i Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Zapowiedzieli wnioski w tej sprawie do komisji etyki.

Wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba, a także poseł Mariusz Kałużny zorganizowali w czwartek konferencję pod siedzibą Platformy Obywatelskiej na temat kryzysu na granicy polsko-białoruskiej i zachowania posłów KO w związku z kryzysem.

Ich zdaniem poseł Franciszek Sterczewski zachowywał się w sposób niewłaściwy, kompromitując polski parlament. Z kolei Klaudia Jachira zachowała się niegodnie, porównując „w ślad za panem Frasyniukiem” polskich żołnierzy do „zgrai psów”.

„To jest coś, co się powinno się spotkać z natychmiastową reakcją. (…) Żądamy od Donalda Tuska, aby w trybie natychmiastowym podjął działania zmierzające do wyrzucenia z klubu poseł Jachirę i posła Sterczewskiego, żeby ukarać ich za to, co robią, bo wpisują się w scenariusz antypolski i antyunijny” – mówił wiceminister Jacek Ozdoba.

Dodał, że „Donald Tusk zawsze mówi o Europie, wielokrotnie zapominając, że jest Polakiem. Najważniejsza dla niego jest Europa”.

„Dzisiaj Komisja Europejska mówi, że Polska postępuje dobrze, a co robi Donald Tusk? Nie potępia tych, którzy się sprzeciwiają decyzji UE, tylko podpisuje się pod tymi zachowaniami pani poseł Jachiry i Sterczewskiego” – zaznaczył.

„Jego obowiązkiem jest zareagowanie w sposób właściwy, a właściwe byłoby wyrzucenie z klubu KO. Jeśli tego nie zrobi, legitymizuje działania pani poseł Jachiry i pana posła Sterczewskiego, a na to nie może być zgody” – dodał.

Mariusz Kałużny powiedział, że Tusk krytykuje strategię rządu wobec osób przebywających na granicy.

„A jaka jest strategia Donalda Tuska radzenia sobie z Łukaszenką? Wysłać na ten kryzys Jachirę, pana Sterczewskiego, panią Lempart. (…) Wzywamy Donalda Tuska: stań na tej ubitej ziemi na polsko-białoruskiej granicy, wycofaj swoich posłów i wyrzuć ich z klubu KO. Bo jeśli nie potrafisz poradzić sobie z Jachirą, ze Sterczewskim, to jak chcesz sobie poradzić z panem Łukaszenką, gdybyś rządził?” – pytał poseł Mariusz Kałużny.

W opinii polityka Tusk powinien „pokazać, że nie jest >>miękiszonem<< i zrobić porządek w swojej partii, bo jego posłowie przeszkadzają państwu polskiemu, obniżają rangę parlamentu RP”

Według niego „Donald Tusk zmienił zdanie w sprawie imigrantów, dlatego że zmieniła je pani Merkel i Bruksela”.

„Jak Bruksela mówiła przyjmować imigrantów, Donald Tusk mówił, żeby przyjmować nieograniczoną ilość. Dziś jest trochę sceptyczny i mówi, że granicy trzeba chronić” – powiedział Mariusz Kałużny.

Ozdoba poinformował, że wobec posła Sterczewskiego skierował wniosek do komisji etyki na jego zachowanie „niegodne posła RP”.

„Na razie widzę bieganie posła Sterczewskiego z torbą niczym Benny Hill czy Struś Pędziwiatr, a nie widzę jego konkretnej pracy” – zwracał uwagę.

„Dzisiaj też z panem posłem Kałużnym skierujemy wniosek na panią poseł Jachirę za określenie żołnierzy Rzeczypospolitej mianem zgrai psów” – dodał.

Politycy Solidarnej Polski negatywnie odpowiedzieli na apel Donalda Tuska o rozmowy ponad podziałami na temat kryzysu uchodźczego.

„Takie spotkanie powinno się odbyć w gronie opozycji, żeby dogadała się w sprawie swojego stanowiska. (…) Nie chce rozmawiać z politykami, którzy potrafią powiedzieć, że polski żołnierz to jest śmieć i pies” – mówił wiceminister Jacek Ozdoba.

W Usnarzu Górnym, na granicy polsko-białoruskiej od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów, która nie chce wracać w głąb Białorusi. Osoby te nie są wpuszczane do Polski. Granicę zabezpiecza straż graniczna i żołnierze.

Franciszek Sterczewski próbował we wtorek przedrzeć się przez kordon straży granicznej, by dostarczyć koczującym migrantom torbę z kocami i lekami. Wcześniej pomoc usiłowała przekazać m.in. Klaudia Jachira. Na Twitterze napisała też, że dziś Polacy tak samo pomagają uchodźcom, jak kiedyś Żydom w czasie wojny. Jachira i Sterczewski są posłami KO, ale nie należą do żadnej partii.

PAP

drukuj