fot. pixabay.com

Solidarna Polska: Z rozczarowaniem przyjmujemy decyzję prezydenta ws. ustawy medialnej

Z rozczarowaniem przyjmujemy decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy medialnej. W krajach, które cenią swoją podmiotowość, takie rozwiązania prawne, jakie zostały zawetowane, są standardem – napisała w oświadczeniu Solidarna Polska.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że zawetował nowelizację Ustawy o radiofonii i telewizji. Nowela uszczelnia i uściśla obowiązujące od 2004 r. przepisy stanowiące, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 procent.

Solidarna Polska, koalicjant Prawa i Sprawiedliwości, wydała w sprawie weta oświadczenie w mediach społecznościowych.

„Z rozczarowaniem przyjmujemy decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy medialnej. W krajach, które cenią swoją podmiotowość, takie rozwiązania prawne, jakie zostały zawetowane, są standardem. Będziemy szanowani jako Polska tylko wtedy, kiedy będziemy sami siebie szanować” – podkreśliła Solidarna Polska na Twitterze.

17 grudnia Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację Ustawy o radiofonii i telewizji. Nowelizacja trafiła do prezydenta. 19 grudnia w różnych miejscach kraju odbyły się manifestacje z udziałem m.in. liderów ugrupowań opozycyjnych, podczas których wzywano prezydenta do zawetowania nowelizacji – podnoszono m.in., że konsekwencje nowych przepisów dotyczyłyby obecnie Grupy TVN, której właścicielem jest podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – amerykański koncern Discovery.

Zgodnie z konstytucją Sejm ponownie uchwala ustawę, której podpisania prezydent odmówił, większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, czyli przy pełnej frekwencji jest to 276 głosów.

PAP

drukuj